Εδεσσαϊκός-Π.Α.Ο. Κουφαλίων 1-2:Πρόκριση στην επόμενη φάση κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδας!

Στην φιλόξενη έδρα του Εδεσσαϊκού αγωνίσθηκε σήμερα ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων στα πλαίσια του κυπέλλου Ελλάδας ερασιτεχνών.
Οι Κουφαλιώτες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου ΕΠΣΜ, δηλώνουν ότι θέλουν να συνεχίσουν και στο Πανελλήνιο κύπελλο ερασιτεχνών όσο ψηλότερα γίνεται και φρόντισαν να το δείξουν από την αρχή του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Ανέστη Τσιτενίδη  μπήκε δυνατά και στα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη  όποτε οι παίκτες της πατούσαν περιοχή.

Μόλις στο 2΄λεπτό τα Κουφάλια κέρδισαν φάουλ από αριστερά.Το εκτέλεσε ο Γάκης, κεφαλιά του Λιόντα αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί σε κόρνερ.Στην εκτέλεση του και μετά από σύγχυση στα καρέ του Εδεσσαϊκού η μπάλα έφτασε στον Λιόντα που από το ύψος του πέναλτι με σουτ έκανε το 0-1.

Στο 14΄σουτ του Τσακίρη η μπάλα βρίσκει στα σώματα των αμυντικών.

Στο 17′ η μεγαλύτερη ευκαιρία-διπλή- για τον Εδεσσαϊκό στο πρώτο ημίχρονο , αλλά οι επιθετικοί του λογάριαζαν χωρίς τον Κύρου, που και στις δύο περιπτώσεις έδιωξε εντυπωσιακά τα κοντινά σουτ, δείχνοντας ότι είναι “τέρμα” για μεγάλα “σαλόνια”.

Στο 21′ δυνατό εν κινήσει σουτ του Ματζιούνη  έδιωξε ο Βόλτσης.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να δημιουργούν ευκαιρίες για γκολ χωρίς να προσέχουν ιδιαίτερα τις άμυνες τους.

Στο 30΄ο Κάρτζης βρέθηκε επικίνδυνα στην περιοχή των φιλοξενούμενων αλλά και πάλι ο Κύρου είπε παρών.

Στο 39′ τεράστια ευκαιρία για τον Ματζιούνη να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Ο Παπατζίκος στο 42΄”σέρβιρε” στον Θωμαϊδη που με ωραίο σουτ από την περιοχή, έστειλε τους φιλοξενούμενους στην ανάπαυλα με σκορ 0-2

Στην επανάληψη ο Εδεσσαϊκός ήταν αυτός που πίεσε και λογικά, καθώς ήταν πίσω στο σκορ.Στο 61′ ο Τσιρλίδης με κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και σε μια φάση που άμυνα των Κουφαλίων αδράνησε,  μείωσε σε 1-2 δίνοντας παράταση στην αγωνία .Στο 65′ παραλίγο το ματς να έρθει στα ίσα του όταν ο Ρέιτζα προσπάθησε από μακρυά να κρεμάσει τον Κύρου που ήταν εκτός εστίας, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.Στο 74′ σουτ του Παπατζίκου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, ενώ ένα καλό φάουλ του Ρέιτζα στο 87′ ήταν η τελευταία καλύτερη φάση του αγώνα.

Επαγγελματική νίκη-πρόκριση για την ομάδα του Π.Α.Ο. Κουφαλίων, που  πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και συνεχίζει στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ΠΑΟΚ Κρηστώνης – ΑΕ Αλεξάνδρειας.

Οι συνθέσεις με τις οποίες ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες.Για τα Κουφάλια αγωνίσθηκαν ακόμα οι Χατζηλασκαράκης,Κουμαντανίδης,Χαλιλάι