Γέφυρα:Μακεδονικός Γέφυρας-Π.Α.Ο. Κουφαλίων 0-2

gp1aΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΓΕΦΥΡΑΣ -ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ 0-2

ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟΥ

Γράφει ο Φώτης Ρεγκάς

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ από τη Γέφυρα κόντρα στον τοπικό ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ με σκόρ 0-2 στο γειτονικό ντέρμπι της αγωνιστικής και διατήρησε την επαφή του με την κορυφή.

‘Ηταν ένα δυνατό παιχνίδι που κράτησε σε εγρήγορση τους φιλάθλους και δικαιολόγησε πλήρως την δυναμική των δυο αντιπάλων. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τους δυο μονομάχους να δίνουν σκληρές μάχες στο χώρο του κέντρου, χωρίς οι επιθετικοί να μπορούν να φτάσουν στις αντίπαλες εστίες.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την μοναδική καλή ευκαιρία στο 9΄ ενώ οι του ΠΑΟ έμειναν χωρίς κλασσική ευκαιρία για γκολ. Στην επανάληψη το σκηνικό όμως άλλαξε με τους παίκτες του Α. Τσιτενίδη να παίρνουν ανάσες από την ανάπαυλα και να μπαίνουν φουριόζοι στο γήπεδο, παίρνοντας πλήρως τα ηνία του παιχνιδιού και πιέζοντας ασφυκτικά τους αντιπάλους τους.

Μοιραία ήλθε και το γκολ στο 70΄ που έβαλε φωτιά στο παιχνίδι, μια και οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να μην παραδώσουν πνεύμα. Πίεσαν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους που έδειχναν επαναπαυμένοι αλλά ο ιπτάμενος Κύρου κράτησε όρθια την ομάδα σε δυο μεγάλες φάσεις, δείχνοντας την κλάση του.

Το 0-2 στο 94΄ ήταν απλά το κερασάκι της αναμέτρησης που έγινε σε αθλητικά πλαίσια.

ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ

9 Κατσώρας,78 Γαρουφαλλιάς,81 Λουλουδόπουλος 52 Χαραλαμπίδης,55Θωμαίδης

ΣΚΟΡΕΡΣ 70΄ Χαραλαμπίδης, 94΄ Μαντζούνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ Τεβεκέλης άριστος

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΓΕΦΥΡΑ(Μαυροβουνιώτης) Δήμου, Κατσώρας, Βασιλάκογλου ,Γαρουφαλιάς, Αβραμίδης ( 82 Μαγκόπουλος),Τσαρτσάρης,Παναγιωτάτος,Λουλουδόπουλος, Καφετζής,Αυγερινός, Ρετζέπης (70 Σκενδέρης) Π.Α.Ο Κουφαλίων(Τσιτενίδης) Κύρου ,Χαραλαμίδης,Γάκης, Χαριζάνης, Λιόντας, Τσακίρης, Χλασκαράκης ( 77 Κουμαντανίδης ),Μαργαρίτης, Μαντζούνης, Παπατζίκος, Θωμαίδης ( 60 Χωραφάς )

• Πολύς κόσμος βρέθηκε στο γήπεδο με φιλάθλους και των δύο ομάδων, χωρίς να γίνει το παραμικρό επεισόδιο.
  • Ανοιχτό ποδόσφαιρο  από την αρχή του παιχνιδιού με αρκετά λάθη από τους ποδοσφαιριστές.
  • Μουδιασμένος ο ΠΑΟ Κουφαλίων στο πρώτο ημίωρο έδειξε ελαφρώς κουρασμένος από το παιχνίδι κυπέλλου της Τετάρτης.Στο δεύτερο ημίχρονο όμως και μέχρι την επίτευξη του πρώτου τέρματος κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο καθώς βγήκε η ποιότητα των ποδοσφαιριστών του.
  • Ο Κύρου έκανε τον Διονύση Γρηγορόπουλο (προπονητή τερματοφυλάκων του ΠΑΟ) να χαμογελά και δυο φορές που χρειάστηκε έδειξε γιατί είναι 810 τα λεπτά που έχει να δεχτεί γκολ
  • O Babino (Χαραλαμπίδης) όπλισε, πυροβόλησε και βρήκε στόχο όπως κάνει στα τελευταία παιχνίδια.
  • Αντιπροσωπεία της Χαλκηδόνας με επικεφαλή τον πρόεδρο έδωσε το παρόν στο γήπεδο.
  • Εκδηλωτικές οι κυρίες που βρέθηκαν στο γήπεδο δεν σταμάτησαν λεπτό να παροτρύνουν τους γηπεδούχους

Σ.Η.

Αναλυτικά στιγμιότυπα από τον αγώνα μπορείτε να παρακολουθήσετε στην εκπομπή .”ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ”του Γιάννη Τακαβακόπουλου την Τετάρτη 19.00 στην “Πέλλα τηλεόραση”

dsc_0001dsc_0003dsc_0004dsc_0006dsc_0008dsc_0011dsc_0012dsc_0014dsc_0016dsc_0019dsc_0023dsc_0025dsc_0027dsc_0029dsc_0042dsc_0043dsc_0045dsc_0046gp