Ηρακλής Αμπελοκήπων-Π.Α.Ο. Κουφαλίων 2-0 (κύπελλο ΕΠΣΜ)

Ηρακλής Αμπελοκήπων-Π.Α.Ο. Κουφαλίων 2-0

Ευχέλαιο επειγόντως

Το πρώτο από τα τρία συνεχόμενα παιχνίδια τους έδωσαν σήμερα Ηρακλής Αμπελοκήπων και Π.Α.Ο. Κουφαλίων με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 2-0 υπέρ των γηπεδούχων και να παραμένουν ανοιχτοί λογαριασμοί για τον επαναληπτικό.Ήταν παιχνίδι στα πλαίσια του κυπέλλου ΕΠΣΜ ενώ ακολουθούν το Σάββατο το παιχνίδι πρωταθλήματος και την ερχόμενη Τετάρτη ο επαναληπτικός για το κύπελλο.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι που μόλις στο δεύτερο λεπτό είχαν διπλή ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση πλάγιου από τον Μαργαρίτη αρχικά έδιωξαν οι αμυντικοί με την μπάλα να πηγαίνει στην εστία και τον Νιάνιο να διώχνει, ενώ στην επαναφορά νέα κεφαλιά από τον Ματζιούνη έδιωξε και πάλι ο τερματοφύλακας του Ηρακλή.

Στο 6′  νέα τεράστια ευκαιρία για τους κυανόλευκους όταν ο Τσακίρης βρήκε αριστερά τον  Αϊβαζη ο οποίος έκανε εξαιρετική προσπάθεια γύρισε την μπάλα στο πέναλτι αλλά το σουτ του επερχόμενου Γιαννουπλάκη έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί.

Στο 19′ πάτησε για πρώτη φορά ο Ηρακλής περιοχή αλλά το μόνο που κέρδισε ήταν ένα ανεκμετάλλευτο κόρνερ
Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και φαινόταν πιο απειλητικοί έχοντας και την κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα.Συνεχές πρεσάρισμα σε όλες τις γραμμές και επικίνδυνες αντεπιθέσεις έκαναν ξεκάθαρο ότι οι Κουφαλιώτες κυνηγούσαν την νίκη.
Στο 38′ κοντινή κεφαλιά του Ματζιούνη έδιωξε και πάλι ο Νιανιός.
Υποψία ευκαιρίας για τον Ηρακλή στο 42′ αλλά το σουτ του Τζούτζιου από πλάγια θέση έφυγε πολύ άουτ
Στο 43′ και πάλι κοντά στο γκολ οι φιλοξενούμενοι όταν ο Υψηλός εκτέλεσε κόρνερ με την μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα και τον Νιανιό να βάζει στοπ.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ  Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Στην επανάληψη και πάλι μπήκαν δυνατά οι φιλοξενούμενοι με τον Ματζιούνη στο 51′ να κόβεται τελευταία στιγμή μετά από ωραία μπαλιά του Γιαννουπλάκη.

Στο ίδιο έργο θεατές οι Κουφαλιώτες

Στο 54′ σε μια μακρινή μπαλιά έγινε λάθος αμυντικού των Κουφαλίων που έπιασε αέρα στο διώξιμο που επιχείρησε με την μπάλα τελικά να καταλήγει στον Παπαιωάννου που πλάσαρε σωστά και έκανε το 1-0
Ψυχρολουσία για τους φιλοξενούμενους που για ακόμα ένα αγώνα είχαν την υπέροχη και τις ευκαιρίες αλλά δέχθηκαν γκολ από το πουθενά

Αγρίεψε το παιχνίδι με την μπάλα πάνω κάτω και τις επικίνδυνες φάσεις να διαδέχονται η μια την άλλη
Στο 62′ σουτ του Υψηλού από το ύψος του πέναλτι η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε στα χέρια του Νιάνιου
Επικίνδυνη αντεπίθεση Ηρακλή στο επόμενο λεπτό αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί του ΠΑΟ.
Στο 64′ και πάλι η μπάλα στην μικρή περιοχή του Ηρακλή αλλά ολιγώρησαν οι επιθετικοί των Κουφαλίων .

Δεν έμπαινε με τίποτα

Λίγο αργότερα ο Παπατζίκος βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των Αμπελοκήπων, με τον τελευταίο έχοντας την βοήθεια και αμυντικού του να πέφτει στα πόδια του παίκτη των Κουφαλίων και να αποσοβεί τον κίνδυνο.Στη φάση αυτή τραυματίστηκε ο Παπατζίκος που παρά την προσπάθεια που έκανε δεν τα κατάφερε να συνεχίσει και λίγο αργότερα αποχώρησε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς είχαν γίνει οι αλλαγές.

Στο 80′ ωραία προσπάθεια του Πολίτη η μπάλα στην αγκαλιά του Νιάνιου

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα κυνηγώντας την ισοφάριση δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βγαίνουν επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις.

Σε μια απ αυτές δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα ο Ανδριόπουλος δέχτηκε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και πλασάροντας σωστά τον Κύρου διαμόρφωσε το τελικό 2-0

Ο ΠΑΟ έπαιξε το ποδόσφαιρο που παίζει εδώ και δυο χρόνια. Κατοχή, ευκαιρίες και κυνήγι μόνο για την νίκη χωρίς σκοπιμότητες. Κάποιες φορές όμως για να έρθει η νίκη χρειάζεται και τύχη.Μια τύχη που στα τελευταία παιχνίδια σίγουρα δεν είναι με το μέρος των κυανόλευκων.

Σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων και παρά το σκορ ασφαλείας για τον Ηρακλή, η υπόθεση πρόκριση στον μεγάλο τελικό είναι ανοιχτή.Όλα θα κριθούν την ερχόμενη Τετάρτη, με τους Κουφαλιώτες σίγουρα να μην παραδίδουν εύκολα τα όπλα.