Ηρακλής Αμπελοκήπων-Π.Α.Ο. Κουφαλίων 2-1

Δεν τα κατάφερε ούτε αυτή τη φορά κόντρα στον Ηρακλή Αμπελοκήπων ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων και γνώρισε και πάλι την ήττα με 2-1. Σ ένα παιχνίδι που στο ξεκίνημα του θύμισε το παιχνίδι κυπέλλου της Τετάρτης, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κυνήγησαν το γρήγορο γκολ το οποίο όμως δεν ερχόταν.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Λιόντας έπιασε το σουτ από μακρυά η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του πολύ καλού και σταθερού και σήμερα Νιάνιου.

Στο 3ο λεπτό η μπάλα έφτασε αριστερά στον Υψηλό που αφού απέφυγε τον αντίπαλο του έπιασε πολύ καλό σουτ αλλά ο Νιάνιος είπε όχι.

Στη συνέχεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο επικίνδυνοι και προσπαθούσαν να βγουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 26′ η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους όταν ο Μήτσικας βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Κουφαλίων αλλά πρόλαβαν οι αμυντικοί και έδιωξαν σε κόρνερ.

Στο 36′ ωραίο φάουλ του Λιόντα έδιωξε και πάλι εντυπωσιακά ο Νιάνιος πέφτοντας στην δεξιά γωνία του διώχνοντας σε κόρνερ.

ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ

Λίγο αργότερα έγινε ότι γίνεται συνήθως στα τελευταία παιχνίδια των Κουφαλίων.Ενώ μέχρι το 36′ ο Ηρακλής δεν είχε απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κανδυλάπτη, κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή  των Κουφαλίων.Το φάουλ εκτέλεσε ο Σαβαίδης, η μπάλα ίσως και να βρήκε στον Καρασταύρου  και κατέληξε στα δίχτυα.1-0 για του γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση έφταναν στην περιοχή αλλά τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια.Στο 43 ο Χαραλαμπίδης μπήκε ωραία από δεξιά έκανε την σέντρα αλλά δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας κάποιος συμπαίκτης του να την σπρώξει στα δίχτυα

Στο 46′ ο Ματζιούνης έστρωσε στον Πολίτη που έπιασε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα βρήκε σε πόδια αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.

Ένα πρώτο ημίχρονο με τον Π.Α.Ο. Κουφαλίων να έχει κερδίσει τις εντυπώσεις αλλά να είναι πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη.Όλα αυτά μέχρι το 68′. Τότε η μπάλα έφτασε αριστερά στον Πολίτη που έκανε ωραία σέντρα χαμηλά στον Ματζιούνη ο οποίος με ιδανικό γυριστό πλασέ νίκησε τον Νιάνιο.1-1

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι άνοιξε, με τους Κουφαλιώτες να κυνηγούν το δεύτερο γκολ αλλά παράλληλα να έχουν και πολλά αμυντικά κενά.Στο 78′ ωραία μπαλιά του Πολίτη στον Υψηλό το σουτ του όμως μπλόκαρε ο Νιάνιος.Δυο απανωτά σουτ στο 82′ των παικτών του Ηρακλή η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυντικών.

Για να έρθει το 85′ όπου για ακόμα μια φορά η ατυχία χτύπησε τους κυανόλευκους,Σε μια επιθετική προσπάθεια του Ηρακλή η μπάλα κόντραρε στον Τσακίρη και από το πουθενά μετά την κόντρα βγήκε τετ α τετ ο Σπάσης που από κοντά πλάσαρε τον Κανδυλάπτη κάνοντας το 2-1

Ένα ακόμα άδικο αποτέλεσμα για τους κυανόλευκους αλλά παράλληλα ένα αποτέλεσμα για προβληματισμό.

Πολύ καλός ο διαιτητής κ.Ζαχαριάδης και οι βοηθοί (Δημητριάδης,Ντάβελας)

Την Τετάρτη οι δυο ομάδες θα ξαναβρεθούν αντιμέτωπες στα Κουφάλια αυτή τη φορά στα πλαίσια του κυπέλλου ΕΠΣΜ