Κεραυνός Κολχικού-Π.Α.Ο. Κουφαλίων 1-1 (vid)

Άτυχος στάθηκε ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων σήμερα το απόγευμα καθώς παρά την πολύ καλή του εμφάνιση , τα δοκάρια και τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες, δεν είχε τον “Θεό” του ποδοσφαίρου μαζί του και ήρθε ισόπαλος 1-1 με την δυνατή ομάδα του Κολχικού.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το δεκάλεπτο είχαν την κυριαρχία του αγώνα και φαινόταν ξεκάθαρα ότι ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο.Οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε ρόλο κομπάρσου σ αυτό το διάστημα κυνηγώντας κυρίως κάποιες αντεπιθέσεις με κύριο αποδέκτη τον Ιορδανόπουλο, που τις περισσότερες φορές όμως ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Ματζιούνης ήταν σε πολύ καλή μέρα και μέσα σε όλες σχεδόν τις επιθετικές προσπάθειες των κυανόλευκων, αλλά συνάμα ήταν και πολύ άτυχος καθώς η μπάλα δεν του έκανε τα χατίρια όταν βρέθηκε σε πλεονεκτικές θέσεις.

Παρά την υπεροχή του ο Π.Α.Ο. δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ στο πρώτο μέρος αν και το δικαιούταν με το παραπάνω.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι αλλά με τους Κουφαλιώτες να είναι πιο επικίνδυνοι και να έχουν την υπεροχή.Στο 65′ ο Αθανασιάδης απέδωσε δικαιοσύνη και πέτυχε γκολάρα με φοβερό σουτ, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.Λίγο αργότερα έμελλε να γίνει κάτι που θα άλλαζε και την ροή του παιχνιδιού.Ο Μαργαρίτης που είχε δεχθεί τραβηγμένη κίτρινη κάρτα  στο πρώτο ημίχρονο για διαμαρτυρία (μάλλον πολύ ήπια για να δικαιολογεί κάρτα), δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα.

Παρακάμερα (φάσεις-γκολ)

Από εκεί και πέρα ο Τσιτενίδης αναγκάστηκε να αλλάξει τα πλάνα του θυσιάζοντας τον Ματζιούνη αρχικά για να ενισχύσει την ομάδα του στη μεσαία γραμμή.Η αποβολή του Μαργαρίτη επηρέασε αρνητικά τους Κουφαλιώτες που έχασαν τον ρυθμό τους, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν πιστεύοντας σε κάτι καλύτερο.Αυτό ήρθε στο 82′ όταν ο Ιορδανόπουλος κατάφερε μέσα από την περιοχή με γυριστό σουτ από τα πλάγια να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο σκόρερ των γηπεδούχων λίγο πριν το φινάλε αντίκρισε την κόκκινη κάρτα όταν χτύπησε εκτός φάσης τον Αϊβάζη.

Ο Παπατζίκος που είχε περάσει σαν αλλαγή είχε μεγάλη ευκαιρία να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Παπαϊωάννου.

Λίγο πριν το φινάλε ο Παπατζίκος και πάλι δεν έπιασε καλά το σουτ ενώ βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση

Μετά την αποβολή του Μαργαρίτη και ενώ ο ποδοσφαιριστής ήταν στα αποδυτήρια δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ του με παράγοντα των γηπεδούχων.Ξαφνικά στο γήπεδο μπήκαν διάφοροι “νταήδες” ( απ αυτούς που όμως δεν πάνε στα εκτός έδρας παιχνίδια) από πόρτα που ήταν ξεκλείδωτη.Και ενώ το γήπεδο ήταν ξέφραγο αμπέλι και έμπαινε όποιος ήθελε ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι για περίπου πέντε λεπτά( η καθυστέρηση που κράτησε μετά ήταν δέκα λεπτά !! ) μέχρι να εκτονωθεί η κατάσταση.

Ο παρατηρητής του αγώνα κ.Παπατζίκος κάλεσε την αστυνομία ώστε να μην συμβούν τα χειρότερα.Ο κ.Παπατζίκος βέβαια θα πρέπει να κληθεί από την ΕΠΣΜ και να δώσει εξηγήσεις για το πως επέτρεψε να υπάρχουν πόρτες ξεκλείδωτες και αν ο ίδιος έκανε έλεγχο πριν την έναρξη του αγώνα.

ΓΚΟΛ:Αθανασιάδης 65′-Ιορδανόπουλος 82′

Δοκάρια:Ματζιούνης-Παπατζίκος

Αποβολές:Μαργαρίτης (2 κίτρινες)-Ιορδανόπουλος (απ ευθείας κόκκινη)

ΚΟΛΧΙΚΟ (Τσουκαλίδης): Παπαϊωάννου, Ουρδούδης, Ζαχαριάδης, Σολομωνίδης, Νικολαϊδης, Σαββίδης, Μακρής, Πεταλωτής, Καρασαββίδης, Ιορδανόπουλος, Μπαλιού

ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ (Τσιτενίδης): Κανδηλάπτης, Χαραλαμπίδης, Αϊβάζης, Λιόντας, Χαριζάνης, Μαργαρίτης, Υψηλός, Τσακίρης, Ματζιούνης, Θωμαϊδης, Αθανασιάδης

Έπαιξαν ακόμα:Γαβανάς,Παπατζίκος,Γιαννουπλάκης

Μέχρι την στιγμή της αποβολής του Μαργαρίτη ο διαιτητής Μπαλασάς ήταν άψογος χωρίς να έχει χάσει ούτε ένα σφύριγμα.Από εκεί και πέρα και με την ένταση που δημιουργήθηκε “έχασε” το παιχνίδι ενώ φαινόταν να τα έχει χαμένα και ο ίδιος.

Διαιτησία: Μπαλασάς (Μερκενίδης Κ. – Αϊναλής)

ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ  31 0 29-11 9-4-0 15-5 5-1-0 14-6 4-3-0
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ  28 0 24-12 8-4-1 10-3 4-2-0 14-9 4-2-1
ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ  27 0 22-11 8-3-2 16-4 6-0-1 6-7 2-3-1