Κουφάλια:Π.Α.Ο. Κουφαλίων- ΑΟΚ Αγ.Αθανασίου 3-1

paoaokΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ-ΑΟΚ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 3-1

Eξ οικείων ……….τα βέλη

Γράφει ο Φώτης Ρεγκάς

Με μεγάλο σκόρερ τον Μαντζούνη που πέρυσι αγωνιζόταν στον Αγ. Αθανάσιο ο ΠΑΟ νίκησε τον ΑΟΚ στο γειτονικό ντέρμπι με σκορ 3-1 και τον προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα, σ ένα παιχνίδι στο οποίο οι δυο αντίπαλοι δικαίωσαν την φετινή τους δυναμική.

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με αρκετές φάσεις, πάθος, δύναμη και λίγα νεύρα το οποίο κράτησε ” ζεστούς” τους φιλάθλους και στα 90 λεπτά, παρά την παγωμένη ατμόσφαιρα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας να επιβάλλουν το ρυθμό τους, πίεσαν τους αντιπάλους τους, αλλά η άμυνα των φιλοξενουμένων στεκόταν καλά χωρίς να κινδυνεύει η εστία της.Όλα αυτά μέχρι το 36΄ όμως που άνοιξε το σκορ ο Μαντζιούνης  για να κλείσει το ημίχρονο με 2-0 με “δράστη” τον ίδιο ποδοσφαιριστή .

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι μάλλον φοβήθηκαν το παιχνίδι και έδωσαν όλο το γήπεδο στους γηπεδούχους περιοριζόμενοι σε αντεπιθέσεις δυο από τις οποίες θα μπορούσαν να γίνουν τέρματα.Στην επανάληψη το παιχνίδι “άνοιξε” με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο μια και ήταν με την πλάτη στον τοίχο, κυνηγώντας το γκολ που θα τους έδινε ελπίδες, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων ήταν απροσπέλαστη θέλοντας παράλληλα να διατηρήσουν και το ρεκόρ του τερματοφύλακα τους.

Δυο φορές ο Κων/νίδης έφτασε στο γκολ χωρίς να τα καταφέρει και απλά στο 86΄ ο Χατζημιχαήλ μείωσε σε 3-1. Οι γηπεδούχοι κι ενώ νωρίτερα στο 47 έκαναν το 3-0, δεν επαναπαύτηκαν αλλά κυνήγησαν κι άλλα τέρματα , έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες κι έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε μέσα σε αθλητικά πλαίσια όπως αρμόζει σε δυο συλλόγους με ιστορία στο χώρο.

ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ 20’&80′ Χαραλαμπίδης,70′,89′ Θωμαίδης 26′ Μπαρντούσι ,48′,61′ Κων/νίδης

Δοκάρι 7′ Λαφτσίδης

ΣΚΟΡΕΡΣ 36′, 44′ Μαντζιούνης 47′ Θωμαίδης 86′ Χατζημιχαήλ

Κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) στο 75 ‘ο Κων/νίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ Ζαχαριάδης καλός

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Π.Α.Ο Κουφαλίων(Τσιτενίδης): Κύρου, Χαραλαμπίδης,Γάκης, Κουμντανίδης ,Λιόντας, Τσακίρης ,Χατζηλασκαράκης, Μαργαρίτης, Μαντζιούνης, Παπατζίκος, Θωμαίδης

Αγωνίστηκαν ακόμη 54′ ο Χαριζάνης στη θέση του Λιόντα, 81′ ο Κατσαβός στη θέση του Χατζηλασκαράκη 85′ ο Μποχωρίδης στη θέση του Παπατζίκου

ΑΟΚ (Κορμαρής): Χατζόπουλος ,Αρβανίτης, Μιμηκόπουλος, Φιγκούρι, Αβραάμ, Βέλλιος, Λαφτσίδης, Χατζημιχαήλ, Μπαρντούσι, Πεταλάς Κωννίδης 75′ ο Μπούκας στη θέση του Λαφτσίδη