Κουφάλια:Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Αίας Ευόσμου 4-0

dsc_0075Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Αίας Ευόσμου 4-0

Ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο στάθηκε αρκετό για τους παίκτες του Π.Α.Ο. Κουφαλίων για να φτάσουν σε μια άνετη νίκη επί του Αίαντα Ευόσμου με 4-0.

Play station θύμισαν σε κάποιες στιγμές οι ποδοσφαιριστές του Ανέστη Τσιτενίδη, καθώς κυριολεκτικά “χανόταν” η μπάλα. Σίγουρα το καλύτερο πρώτο ημίχρονο των τελευταίων χρόνων που είδαν οι φίλαθλοι των Κουφαλίων.Από το πρώτο λεπτό του αγώνα ασταμάτητο τρέξιμο, αυτοματισμοί που δεν είχαμε ξαναδεί, αλληλοκαλύψεις , γρήγορο παίξιμο με την μια, μπαλιές στην πλάτη της άμυνας και πλούσιο θέαμα με απανωτές φάσεις και γκολ.

Χωρίς ίχνος υπερβολής το 4-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν πραγματικά φτωχό για μια τέτοια εμφάνιση , καθώς οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟ είχαν πολλές κλασικές ευκαιρίες για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο “ταβάνι”.

Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Αίαντα έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν στον καταιγιστικό ρυθμό των γηπεδούχων και απλά παρακολουθούσαν.

Στο 9΄λεπτό εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά του Χωραφά και ο Παπατζίκος από κοντά κάνει το 1-0

Στο 16 εκτέλεση φάουλ του Γάκη και ο Τσακίρης με κεφαλιά σημειώνει το 2-0

Στο 20΄μεγάλη ευκαιρία για τα Κουφάλια με τον Χωραφά αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ

Η υπεροχή των Κουφαλίων ήταν καθολική και οι ευκαιρίες διαδεχόταν η μια την άλλη.

Στο 35′ ο Μαντζιούνης με ωραίο τρόπο απέφυγε τον αντίπαλο του αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά.

Στο 41′  θύμισαν Μπαρτσελόνα οι παίκτες των Κουφαλίων, όταν σε μια γρήγορα αντεπίθεση χάθηκε η μπάλα και ο Χατζηλασκαρίδης έκανε το 3-0

Στο 42΄διπλή ευκαιρία για τον Μαντζιούνη αλλά και τις δύο φορές είπε όχι ο Σταυρίδης

Στο 44′ ο Παπατζίκος με κοντινό σουτ έκανε το 4-0

Στο 46′ και πάλι ο Ματζιούνης δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι “κατέβασαν ταχύτητα”, αλλά παρόλα αυτά διατηρούσαν άνετα τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 64′ άλλη μια ωραία προσπάθεια από τον Χατζηλασκαρίδη  αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Σταυρίδη μετά από παρέμβαση αμυντικού.

Αυτό που αξίζει να αναφερθεί για το δεύτερο ημίχρονο, είναι το ντεμπούτο του 15χρονου τερματοφύλακα των Κουφαλίων Αλευρούδη, ο οποίος πήρε την θέση του Κύρου στο 75΄και μάλιστα είχε και μια εξαιρετική επέμβαση.

Ο ΠΑΟ Κουφαλίων μ αυτή την νίκη βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας (μαζί με τον Άγιο Αθανάσιο) δύο βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ελευθεριακό, ενώ ο Αίας Ευόσμου έμεινε στους 7 βαθμούς και στις τελευταίες θέσεις.

Διαιτησία για “μεγάλα σαλόνια” από  τον διαιτητή της συνάντησης κ.Παπαγγέλη (Μιχτατίδης-Παλάσκας).Εξαιρετικός, κοντά στις φάσεις,  με αντίληψη και προσωπικότητα.