Κουφάλια:Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Ελευθεριακός 2-2 (3-1 πέναλτι)

Κουφάλια:Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Ελευθεριακός

Σ ένα παιχνίδι που δεν υπάρχει νικητής και ηττημένος ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΜ επικρατώντας στα πέναλτι του Ελευθεριακού με 3-1 (κανονική διάρκεια 2-2)

Εικοσιδύο παλληκάρια(συν τις αλλαγές) που πήγαν ένα βήμα μπροστά το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, θύμισαν στους παλιότερους τις εποχές που οι ποδοσφαιριστές έπαιζαν για την φανέλα.Όσοι αγωνίστηκαν σήμερα ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, θα πρέπει να αισθάνονται υπερήφανοι.

Αυτό το παιχνίδι τα είχε όλα.Πάθος από το πρώτο λεπτό.4 γκολ, θέαμα,σκληρά μαρκαρίσματα,αποβολές,διαμαρτυρίες ,αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και το κερασάκι για το τέλος τα πέναλτι.

Η δυο ομάδες δικαιολόγησαν την βαθμολογική τους θέση στο πρωτάθλημα και από την αρχή φάνηκε ότι θα δούμε ένα καλό παιχνίδι.Μόλις στο 3′ στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση τους, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν όταν ο Κατενίδης μετά από ολιγωρία των αμυντικών των γηπεδούχων έκανε το 0-1.Ένα γκολ για το οποίο υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων για οφσάιντ.

Ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων έφερε το παιχνίδι στα ίσια σχετικά γρήγορα, καθώς στο 12΄ο Τσακίρης πέρασε ωραία την μπάλα στον Χαραλαμπίδη, ο οποίος αφού απέφυγε τον αντίπαλο του έβγαλε στον Μαντζιούνη που έκανε το 1-1.Στην επανάληψη οι παίκτες του Ανέστη Τσιτενίδη μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχαν την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 53′ μετά από μια ωραία επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων ο Τσακίρης έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Καρσίκης.

Στο 69′ βολέ του Παπατζίκου διώχνει εντυπωσιακά και πάλι ο Καρσίκης.

Οι του Ελευθεριακού έπαιζαν έξυπνα προσέχοντας την άμυνα τους και κυνηγώντας κυρίως τις “φαρμακερές” τους αντεπιθέσεις.Σε μια απ αυτές εκμεταλλεύτηκαν ολέθριο αμυντικό σφάλμα των γηπεδούχων και με τον Ευθυμιάδη πήραν και πάλι “κεφάλι” στο σκορ.Λίγο αργότερα ο Χαιρόπουλος είχε μεγάλη ευκαιρία  όταν μόνος απέναντι στον Κύρου σούταρε άουτ.

Οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 80′ με τον Χωραφά να κεραυνοβολεί τον ανήμπορο να αντιδράσει Καρσίκη και να κάνει το 2-2.

Στο 83′ ο Ματζιούνης έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν από πολύ κοντά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.Μ αυτά κ μ αυτά και μια φάση με υποψία πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων στο τελευταίο λεπτό, το ματς πήγε στην παράταση με το ίδιο σκηνικό να επαναλαμβάνεται.Ο ΠΑΟ Κουφαλίων να υπερέχει και να κυνηγάει με περισσότερες αξιώσεις το γκολ που όμως δεν ήρθε, αν και είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Παπατζίκου από το σημείο του πέναλτι.Στα αξιοσημείωτα οι δύο αποβολές με δεύτερες κίτρινες κάρτες για παίκτες του Ελευθεριακού που τελείωσε την παράταση με 9 !

ΕΙΧΕ ΚΥΡΟΥ ΛΕΜΕ….

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι ο Κύρου ήταν αυτός που ανέλαβε να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά για τους γηπεδούχους, καθώς απέκρουσε τρία πέναλτι (!!) και χάρισε την πρόκριση.

Εν κατακλείδι ήταν δίκαιη η πρόκριση των γηπεδούχων που στάθηκαν καλύτερα στο γήπεδο και βρήκαν δύο φορές τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν.

Θα ήταν αδικία να γράψουμε για κάποιο διακριθέντα ποδοσφαιριστή από τις δύο ομάδες.Όλα τα παιδιά δώσανε τον καλύτερο εαυτό τους και τους αξίζουν συγχαρητήρια.

ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ(Τσιτενίδης): ΚΥΡΟΥ,ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ,ΓΑΚΗΣ,ΧΑΡΙΖΑΝΗΣ,ΛΙΟΝΤΑΣ,ΤΣΑΚΙΡΗΣ,

ΧΑΤΖΗΛΑΣΚΑΡΑΚΗΣ,ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ,ΜΑΤΖΙΟΥΝΗΣ,ΠΑΠΑΤΖΙΚΟΣ,ΘΩΜΑΙΔΗΣ

ΑΛΛΑΓΕΣ-ΧΩΡΑΦΑΣ 70΄-ΚΟΥΜΑΝΤΑΝΙΔΗΣ 70΄

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ:ΚΑΡΣΙΚΗΣ,ΒΕΝΕΤΗΣ,ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ,ΜΗΝΑΟΓΛΟΥ,ΧΕΛΙΔΩΝΗΣ,ΚΑΙΜΑΚΑΜΙΔΗΣ,

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ,TUSHS,ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ,ΧΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ,ΚΑΤΕΝΙΔΗΣ

ΑΛΛΑΓΕΣ-ΠΑΠΑΒΡΑΜΙΔΗΣ,ΒΙΛΑΝΑΚΗΣ

Αρκετά τα λάθη από τον διαιτητή  της συνάντησης κ.Βανδουλάκη (Πάτρας-Ιωακειμίδης)