Κουφάλια:Π.Α.Ο. Κουφαλίων- ΑΕ Ευόσμου 4-1

Εύκολο απόγευμα για την ομάδα των Κουφαλίων που επικράτησε της ΑΕ Ευόσμου με το ευρύ 4-1 και διατήρησε το βαθμολογικό προβάδισμα.Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους, δημιουργώντας συνεχώς επικίνδυνες φάσεις ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Η κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια δεν φάνηκε να επηρεάζει τους παίκτες του Ανέστη Τσιτενίδη, που δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και έφτασαν εύκολα στην νίκη που θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν δεν “κατέβαζαν” ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕ Ευόσμου παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενόμενου καθώς προερχόταν από σπουδαία εμφάνιση και νίκη,αλλά οι απουσίες και η κακή μέρα στην οποία βρέθηκαν κάποιοι αμυντικοί της την οδήγησαν μοιραία στην ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό σε μια εξαιρετική προσπάθεια “χάθηκε” η μπάλα, αλλά στο τελείωμα της φάσης πρόλαβαν οι αμυντικοί του Ευόσμου και έδιωξαν σε κόρνερ.Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Γάκης που με γλυκιά σέντρα έστειλε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας και ο Λιόντας με κεφαλιά έκανε το 1-0

Στο 12′ οι αμυντικοί γύρισαν την μπάλα στον Κόκκαλη τον οποίο πίεσαν έξυπνα οι επιθετικοί των Κουφαλίων αναγκάζοντας τον σε λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Χατζηλασκαράκης και έκανε εύκολα το 2-0.

Στο 17′ ο Μαντζιούνης κέρδισε φάουλ στην γραμμή της περιοχής όταν ανατράπηκε από αντίπαλο.Την εκτέλεση του ανέλαβε ο ίδιος και με ωραία εκτέλεση στην αριστερή γωνία του έκανε το 3-0.

Στο 22′ ωραία προσπάθεια του Θωμαϊδη η μπάλα πέρασε μόλις άουτ

Στο 34′ κεφαλιά του Τσακίρη έδιωξε εντυπωσιακά ο Κόκκαλης

Στο Β’ ημίχρονο η πρώτη επίθεση των γηπεδούχων “μύρισε” γκολ όταν ο Θωμαίδης εκμεταλλεύτηκε νέο λάθος των αμυντικών του Ευόσμου αλλά το γύρισμα που επεχείρησε δεν βρήκε συμπαίκτη του.

Στο 50′  μετά από  άθελο αλλά σκληρό μαρκάρισμα αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αλμπάντης και αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Η σεμνή τελετή είχε ήδη λάβει τέλος καθώς στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απλά διατηρούσαν την πρωτοβουλία και περίμεναν σε ρυθμό ρελαντί το σφύριγμα της λήξης.

Σε μια από τις λίγες καλές προσπάθειες του δευτέρου ημιχρόνου ο Λιόντας στο 71′ , μετά από ωραίο ένα-δύο βρέθηκε απέναντι από τον Κόκκαλη και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-0.

Στο 73΄στην πρώτη ουσιαστικά οργανωμένη επίθεση στα καρέ των Κουφαλίων, ο Doku R δέχτηκε ωραία κάθετη μπαλιά και σημείωσε το γκολ της τιμής για την ΑΕ  μειώνοντας σε 4-1.