Μελιτέας Μελίτης-ΠΑΟ Κουφαλίων 3-1 (video)

Ο Μελιτέας κατάφερε να πετύχει τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα και μάλιστα μέσα σε τέσσερις μέρες, επικρατώντας στο «Κυψέλη ARENA» του ΠΑΟ Κουφαλίων με 3-1. Η ομάδα της Μελίτης φαίνεται πως πήρε «μπρος» στις τελευταίες «στροφές» του φετινού πρωταθλήματος και όλα δείχνουν πως θα κλείσει με αξιοπρέπεια μια σεζόν (μετράει τρεις νίκες) που του προσέφερε τεράστιες εμπειρίες, συμμετέχοντας σε έναν από τους δυσκολότερους ομίλους της κατηγορίας.

Ο αγώνας με τον ΠΑΟ Κουφαλίων ξεκίνησε δυναμικά καθώς σημειώθηκαν δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Μόλις στο 4’ μετά από σέντρα-φάουλ του μόνιμου εκτελεστή Μπατμά, ο Λεζάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 9’ σε μια πανομοιότυπη φάση, μετά από σέντρα ο Κωνσταντινίδης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Από εκεί και πέρα ο Μελιτέας κυριάρχησε και έψαξε το δεύτερο γκολ από το πρώτο μέρος. Στο 32’ μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Μπατμά και παράλληλη πάσα, έβγαλε τον νεαρό Παπασωτηρίου «φάτσα» με το τέρμα αλλά ο τελευταίος δεν έπιασε καλά το σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 37’ ήταν η σειρά του Γεωργιάδη να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν από πλεονεκτική θέση στην περιοχή σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας Κανδυλάπτης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, κρατώντας το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν μπαίνοντας πιο αποφασισμένοι να πετύχουν γκολ (χωρίς να απειλήσουν όμως), το οποίο όμως κατάφερε να πετύχει ο Μελιτέας στο 65’, όταν ο Μπατμάς τροφοδότησε τον νεοεισελθόντα Τσώτσο στην περιοχή, παράλληλο γύρισμα του τελευταίου και ο Ρωμαίος με πλασέ από κοντά έδωσε και πάλι το προβάδισμα στηην ομάδα του. Στο 73’ τα Κουφάλια χάσαν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Αποστολίδης αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Τελικά, στο 85’ ο MVP της αναμέτρησης Βασίλης Μπατμάς με ένα εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό και δίκαιο με βάση την απόδοση των ομάδων 3-1.

ΜΕΛΙΤΕΑΣ ΜΕΛΙΤΗΣ: Μπερμπερίδης, Κεσίδης (53’ Αγγέλου), Παπασωτηρίου (61’ Τσώτσος), Σεκκουλίδης, Σοβισλής, Γεωργιάδης (84’ Ζωχιός), Γιώσης, Μπατμάς (88’ Γεωργόπουλος), Ντώνος, Λεζάκης, Ρωμαίος.

ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ: Κανδυλάπτης, Καζανάς, Μαργαρίτης, Κοντσίδης, Βλαχόπουλος, Τσακίρης (72’ Λαζαρίδης), Ζαναφέρης (54’ Αβραμίδης), Αποστολίδης (79’ Κατσιπίδης), Κωνσταντινίδης, Χατζής, Μπάλιος.