Π..Α.Ο.Κουφαλίων-Αγροτικός Αστέρας 4-3

Καταπληκτικό παιχνίδι σήμερα το απόγευμα στο δημοτικό στάδιο Κουφαλίων όπου ο τοπικός Π.Α.Ο. υποδέχτηκε τον Αγροτικό Αστέρα (ομάδα Γ’ Εθνικής) στα πλαίσια του κυπέλλου.

Οι φίλαθλοι “χόρτασαν” γκολ και θέαμα ενώ δεν έλειψαν και τα καρδιοχτύπια στο τέλος.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο.Οι παίκτες του Ανέστη Τσιτενίδη κάνανε “παπάδες” και το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.Αυτοματισμοί, γκολ, φάσεις, θέαμα και δικαιολογημένο το χειροκρότημα των φιλάθλων.

Μόλις στο 4′ ο Αθανασιάδης μ ένα φοβερό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Στο 25′ το πολυεργαλείο  Αϊβάζης με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Οι κυανόλευκοι ήταν καταιγιστικοί δημιουργώντας συνέχεια ευκαιρίες, με τους παίκτες του Αστέρα να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Στο 29′ το θωρηκτό (Ματζιούνης) έγραψε το 3-0 για να μειώσει ο Ατζαμιδάκης στο 42′ σε 3-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν και πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να μειώσουν, χωρίς όμως να δημιουργούν μεγάλες ευκαιρίες.Σαν να εμφανίστηκε μια διαφορετική ομάδα στο χόρτο.Οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και απλά είχαν το “νου” τους και παρόλα αυτά κατάφεραν να πετύχουν και τέταρτο γκολ μετά από πολύ ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ του “μαραθωνοδρόμου” Τσακίρη.

Και ενώ φτάσαμε στο 85′ και όλα έδειχναν ότι η σεμνή τελετή θα λάμβανε τέλος σύντομα, αρχικά ο Μαντζίρης με σουτ από την περιοχή μείωσε σε 4-2 και τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν σε κάτι καλύτερο όταν κέρδισαν πέναλτι και ο Ατζαμηδάκης μείωσε σε 4-3

Τα λεπτά που απέμειναν για την λήξη οι παίκτες του Αστέρα προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο με το τελικό σφύριγμα του πολύ καλού Στραντζαλίδη να βρίσκει του περυσινούς κυπελλούχους αγκαλιασμένους και με το μυαλό πλέον στο Κυριακάτικο παιχνίδι πρωταθλήματος.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Έπαιξαν ακόμα

Π.Α.Ο. Κουφαλίων:Λαζαρίδης,Κατσιπίδης,Μποχωρίδης

Αγ.Αστέρας:Κεχαγιάς,Μαντζίρης,Χειριτραντας,Χρήστου

Πριν την έναρξη του αγώνα η διοίκηση του Π.Α.Ο. Κουφαλίων βράβευσε τον προπονητή του Αγ.Αστέρα κ. Γιώργο Φοιρό για την μεγάλη του προσφορά στο ποδόσφαιρο