Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Κεραυνός Κολχικού 1-0

Άλλο ένα όμορφο ταξίδι για την ομάδα του Π.Α.Ο. Κουφαλίων δείχνει να ολοκληρώνεται με τον καλύτερο τρόπο, καθώς το συγκρότημα του Ανέστη Τσιτενίδη δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε μόνο με θαύμα πλέον μπορεί να χάσει το πρωτάθλημα και την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι οι κυανόλευκοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν το σπουδαίο τρίποντο και πλέον  χρειάζονται ένα ακόμα βαθμό για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά τον τίτλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου σμηναγού και από την αρχή ήταν δυνατό με τις μονομαχίες εκατέρωθεν να είναι σε πρώτο πλάνο.Οι γηπεδούχοι ναι μεν είχαν την υπεροχή και κυνηγούσαν περισσότερο το γκολ, αλλά η ομάδα του Γιώργου Τσουκαλίδη στεκόταν εξαιρετικά.

Στο 5′ έγινε το πρώτο καλό σουτ του αγώνα από τον Πολίτη με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ

Στο 31′ υπήρξαν διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι σε βάρος του Υψηλού

Μακρινό σουτ του Πολίτη στο 36′ έπεσε στη γωνία του ο πολύ καλός Παπαϊωάννου

Στο 44′ τεράστια ευκαιρία για το Κολχικό ν ανοίξει το σκορ όταν ο Κατσιάκης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Κανδυλάπτη αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.

Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο με τους Κουφαλιώτες να προσπαθούν περισσότερο αλλά το Κολχικό να δείχνει γιατί έχει μια από τις καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος.Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν ρυθμό αν και αγχωμένοι και έφτασαν κοντά στο γκολ σε δυο φάσεις.Η πρώτη στο 73′ όταν μετά από μαγική μπαλιά του Ματζιούνη ο Καραμουκίδης βρέθηκε απέναντι από τον Παπαϊωάννου με τον τερματοφύλακα του Κεραυνού να διώχνει εντυπωσιακά.

Το ίδιο εντυπωσιακά αντέδρασε και τρία λεπτά αργότερα όταν απογειώθηκε για να αποσοβήσει αυτογκόλ

Εκείνο το δεκάλεπτο της πίεσης έφερε το γκολ για τον Π.Α.Ο. Κουφαλίων όταν ο Πολίτης με σουτ από πλάγια θέση έλυσε το γόρδιο δεσμό και μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς έκανε το 1-0

Το Κολχικό στο χρόνο που απέμεινε πήρε μέτρα και προσπάθησε για την ισοφάριση χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία στο 86′ με τον Kodra

Το σφύριγμα της λήξης από τον κ.Μαρόπουλο βρήκε παίκτες προπονητές και διοίκηση να πανηγυρίζουν την μεγάλη νίκη.

Η ομάδα του Κεραυνού άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.Με αγωνιστικότητα και πάθος οι παίκτες του Κολχικού πάλεψαν χωρίς αντιποδόσφαιρο και σίγουρα ήταν από τις καλύτερες ομάδες που πέρασαν φέτος από τα Κουφάλια.