Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Ποσειδών Καλαμαριάς 1-0 “Αγκαλιά” με τον τίτλο

Αγκαλιά με τον τίτλο και την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία βρίσκεται από χθες ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων.Το “τρένο” του Ανέστη Τσιτενίδη μετά την νίκη  επί του αξιόμαχου Ποσειδώνα Καλαμαριάς και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των υπολοίπων διεκδικητών, μόνο με θαύμα πλέον μπορεί να χάσει το πρωτάθλημα στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν, καθώς η διαφορά από τον δεύτερο εκτοξεύτηκε στους έξι βαθμούς.

Η χθεσινή νίκη όσον αφορά το σκορ ήταν αγχωτική όσο περνούσε η ώρα, καθώς το “φτωχό” 1-0 άφηνε ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα.Οι κυανόλευκοι έπαιξαν όσο χρειαζόταν, ενώ  είχαν αρκετές τελικές και σίγουρα το σκορ τους αδικεί.Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη με μαζική άμυνα προσπαθούσαν να κρατήσουν το μηδέν.Κάποιοι νεαροί παίκτες του Φώτη Μαζουλουξή άφησαν καλές εντυπώσεις και υποσχέσεις για το μέλλον.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρησε πέτυχε ο Δημήτρης Υψηλός λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.Νωρίτερα στο 27′ ο Γιώργος Γιαννουπλάκης που εδώ και αρκετές αγωνιστικές διανύει περίοδο φόρμας είχε αριστοτεχνική  εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι δυο φορές κατάφεραν να βρεθούν κοντά στην περιοχή των Κουφαλίων.Και τις δύο φορές όμως επικίνδυνα και με καλές προϋποθέσεις για να πετύχουν τέρμα.Η πρώτη στο 49′ με τον Χατζηαλεξιάδη και η δεύτερη στο 73′ με τον Μυλωνά.

Αρκετές τελικές από πλευράς Κουφαλίων και συντριπτική κατοχή μπάλας όπως θα δείτε και στον πίνακα με τα στατιστικά που για πρώτη φορά δημοσιεύει το e-koufalia.gr σε ερασιτεχνικά πρωταθλήματα.(ευχαριστούμε τον συνεργάτη του Ανέστη Τσιτενίδη για την παραχώρηση των στοιχείων)

PAO Koufalion sports dataCoach: Anestis Tsitenidis