ΠΑΟ Κουφαλίων-ΑΕ Ευόσμου 2-3 (Φάσεις-Γκολ-Δηλώσεις)

Πραγματικό ντέρμπι  έγινε σήμερα το απόγευμα στο γεμάτο για ακόμα μια φορά δημοτικό στάδιο Κουφαλίων, όπου η ΑΕ Ευόσμου κατάφερε και έφυγε τελικά με το διπλό.Ένα παιχνίδι που η εξέλιξη του και η εναλλαγή των συναισθημάτων ήταν τέτοια που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Χωρίς τους τραυματίες Βελλίνη και Ζαγναφέρη παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακοί, χωρίς δυνάμεις και τρεξίματα και εμφανώς κουρασμένοι.Μια εμφάνιση αντιστρόφως ανάλογη της ατομικής ποιότητας και των βιογραφικών των ποδοσφαιριστών που διαθέτει και αυτό θα πρέπει πρώτα απ όλα να προβληματίσει τους ίδιους .

Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι οι Κουφαλιώτες δεν ήταν στη μέρα τους, αφού δεν “πατούσαν” καλά στο γήπεδο.Χωρίς ουσία στο παιχνίδι τους ήταν θέμα χρόνου να δεχθούν κάποιο γκολ από μια ομάδα που μπήκε να παίξει με “αέρα”.Εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο από την ΑΕ Ευόσμου.Ομάδα που ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο και το έβγαλε.Είχε τον έλεγχο από την αρχή και κάνοντας πειστική εμφάνιση προηγήθηκε δίκαια με 0-2.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν με τους κυανόλευκους να μπαίνουν αποφασισμένοι και να είναι αυτοί που πήραν τα “κλειδιά” του αγώνα.Τουλάχιστον μέχρι το 70′.Η είσοδος του Τσεβρετζή, η προώθηση του Χατζηλιάδη και το πέρασμα του Τσεκερίδη σε θέση φορ, σε συνδυασμό με ένα πάθος που ξεκινούσε πρωτίστως από τον Μπουγαϊδη και δεν υπήρχε στο πρώτο ημίχρονο,  έφεραν γρήγορα την ισοφάριση με δυο γκολ στο 60′ και στο 65′ .

Η αναγκαστική αλλαγή όμως του Κοτσαρίδη έκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων ακριβώς στο σημείο που φαινόταν ότι θα γινόταν η ανατροπή.Από εκεί και πέρα το παιχνίδι κρεμόταν σε μια κλωστή με τις δυο ομάδες να κυνηγάνε το γκολ της νίκης.Το πέτυχε τελικά η ΑΕ Ευόσμου πήρε το πολύτιμο τρίποντο και φυσικά της αξίζουν συγχαρητήρια.

ΠΑΟ Κουφαλίων (Τσιτενίδης):Καρακούτσης,Χατζηλιάδης,Μαργαρίτης,Κοντσίδης,Μπέσσας,Μπουγαϊδης,Τσεκερίδης,Κοτσαρίδης,Κατσιπίδης,Πολίτης,Τσακίρης

Έπαιξαν ακόμα:Μαυρόπουλος,Μποχωρίδης,Τσεβρετζής

ΑΕ Ευόσμου (Κορμαρής)Καράμπελας,Σείζης,Σαμπασβίλι,Balliu,Πολυκαρπώβ,Kullaku,Μπουλαλάς,Μακρόπουλος,Φιλιππίδης,Καρανδρέας,Doku

Έπαιξαν ακόμα:Θωμαϊδης,Λαφτσίδης,Παπαχρησάνθου,Lani

Σκόρερς:Doku,Kullaku,Κοτσαρίδης,Πολίτης,Λαφτσίδης

Διαιτησία:Μάστακας,Ντάβελας,Κορώνας