ΠΑΟ Κουφαλίων-ΑΟ Καρδίας 1-0

Αποδόθηκε δικαιοσύνη έστω και στα τελευταία λεπτά

Πρεμιέρα για την ομάδα των Κουφαλίων σ ένα κατάμεστο γήπεδο, με αντίπαλο ένα γνώριμο τα τελευταία χρόνια τον ΑΟ Καρδίας.Η ομάδα του Ανέστη Τσιτενίδη που ξεκίνησε τελευταία την προετοιμασία της ενόψει της φετινής σεζόν, κέρδισε δίκαια τον αγώνα αν και έπρεπε να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά του.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε αγχωμένους τους Κουφαλιώτες που μπήκαν μουδιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, αφού δεν μπορούσαν να βρουν τα πατήματα τους απόρροια φυσικά και της καθυστερημένης έναρξης της προετοιμασίας όπως προαναφέραμε.

Αυτό προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί ο φιλοξενούμενος που βασιζόμενος σε γρήγορες αντεπιθέσεις φάνταζε επικίνδυνος τουλάχιστον στο πρώτο εικοσάλεπτο.Από εκεί και πέρα οι κυανόλευκοι άρχισαν σιγά σιγά να ισορροπούν και όσο περνούσε η ώρα να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο.Δημιούργησαν ευκαιρίες,παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και φαινόταν ξεκάθαρα ότι ήταν το αφεντικού του παιχνιδιού.

Έτσι τελείωσε το ημίχρονο και με αυτή την αίσθηση που άφησε , ξεκίνησε το δεύτερο, με τους φιλάθλους των γηπεδούχων να περιμένουν το γκολ.Πολύ νωρίς όμως ήρθε η ψυχρολουσία όταν μετά από λάθος που έγινε στο χώρο του κέντρου, η ομάδα της Καρδίας βγήκε σε κόντρα επίθεση, με τον Κοντσίδη να ανατρέπει αντίπαλο του που έβγαινε “φάτσα” στην εστία και να βλέπει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

Το σοκ για τους γηπεδούχους ξεπεράστηκε σχετικά γρήγορα με το υπόλοιπο του αγώνα να μην φαίνεται ότι έπαιζαν με δέκα.Η Καρδία βέβαια αύξησε τις  εμφανίσεις στα αντίπαλα καρέ κυνηγώντας την καλή φάση, βασιζόμενη στην ταχύτητα που έβγαζαν κάποιοι ποδοσφαιριστές της.

Οι ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο επανήλθαν όταν έμεινε και η Καρδία με δέκα παίχτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Χατζάκου στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, ο οποίος περίμενε να μπει στον αγωνιστικό χώρο συμπαίκτης του που βοηθούσε αντίπαλο και ο διαιτητής θεώρησε ότι έκανε καθυστέρηση.

Τα τελευταία λεπτά ακούστηκαν πολλά αχ από την κερκίδα με ένα απ αυτά να εξελίσσεται σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, όταν ο Ζαγναφέρης από κοντά σούταρε στην κλειστή γωνία του Αθανασίου κάνοντας το 1-0.

Ο ΠΑΟ Κουφαλίων έδειξε  ότι διαθέτει αξιόλογους ποδοσφαιριστές και δεν ήταν λίγες οι φορές που βγήκαν προσωπικές ενέργειες ποιότητας.Αυτό που μένει είναι να “δέσει” περισσότερο σαν σύνολο και να βγουν και τα τρεξίματα οπότε μάλλον καλά πράγματα έχουμε να δούμε και να περιμένουμε.

Οι εντυπώσεις από την πρεμιέρα είναι θετικές και τηρουμένων των αναλογιών παραπάνω από θετικές.

Καλές εντυπώσεις και από την ομάδα της Καρδίας που φαίνεται δουλεμένη και έφτασε πολύ κοντά στο να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από μια πολύ δύσκολη έδρα.