ΠΑΟ Ξυλούπολης 3-1 ΠΑΟ Κουφαλίων

Σε κακό δαίμονα έχει μετατραπεί ο ΠΑΟ Ξυλούπολης για τον ΠΑΟ Κουφαλίων, καθώς μετά το 0-1 του πρώτου γύρου στα Κουφάλια, ο ΠΑΟΞ αυτή τη φορά του Σάββα Κοτσέρογλου επικράτησε με 3-1 και ανέτρεψε τα προγνωστικά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 15′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με εύστοχο χτύπημα του Σακκόγλου. Δέκα λεπτά αργότερα μάλιστα, ο Γιώργος Τσεβρεντζής δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΟ Κουφαλίων (χέρι ξανά και πέναλτι από τον διαιτητή Στραντζαλίδη), με τον Παναγιώτη Σακκόγλου όμως αυτή τη φορά να μην αξιοποιεί την δεύτερη εκτέλεση πέναλτι και να παραμένει το 0-1.

Παρότι με 10 παίκτες, η ομάδα του Ανέστη Τσιτενίδη κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Βελλίνη, με το 1-1 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν ξανά με γκολ του Ουσταμπασίδη στο 65′ και να αναγκάσουν τον ΠΑΟ Κουφαλίων να τα παίξει όλα για όλα, βγαίνοντας μπροστά. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι δε βρήκαν τον τρόπο να «διαρρήξουν» για δεύτερη φορά την εστία του ΠΑΟΞ, με τον Νίκο Πορουτσίδη να γράφει το 3-1 στις καθυστερήσεις και να «σφραγίζει» μια τεράστια νίκη για την ομάδα του.