Ποσειδών Καλαμαριάς-Π.Α.Ο. Κουφαλίων 0-3.Πρώτος και με …διαφορά

Σαν σίφουνας πέρασε από την Καλαμαριά ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων κερδίζοντας τον τοπικό Ποσειδώνα με 0-3.Με εμφάνιση φιλόδοξου πρωταθλητή οι φιλοξενούμενοι κάθονται στην πολυθρόνα της κορυφής, που μετά το στραβοπάτημα της Θέρμης άρχισε να γίνεται λίγο πιο αναπαυτική.

Τουλάχιστον για το Νοέμβριο καθώς ο δρόμος για μαξιλάρια και σταυροπόδια είναι μακρύς ακόμα.

Σπάνια μιλάω για προπονητές αλλά ο Τσιτενίδης δικαιούται σήμερα μια καλή αράδα.Όχι ότι το έχει ανάγκη καθώς το αποδεικνύει με την δουλειά του αλλά το έχει ο υπογράφων.Όταν παίζεις με αντίπαλο τον Π.Α.Ο. Κουφαλίων δεν ξέρεις από που θα σου ..έρθει.

Έχει δημιουργήσει μια ομάδα που ξεπερνάει όποια προβλήματα και αν προκύπτουν.Μια οικογένεια όπου κάθε μέλος είναι πολύτιμο και  θα χρειαστεί κάποια στιγμή.Δεύτερη χρονιά γεμάτη προσπάθεια για ποδόσφαιρο.Τις περισσότερες φορές επιτυχημένη.Ένα κλικ πάνω από τα στάνταρ του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου.

Σωστή ανάπτυξη, ευκαιρίες, θέαμα και γκολ από παντού.Αν δείτε τους σκόρερ από πέρυσι μόνο οι τερματοφύλακες δεν “παστελώνουν¨.Όπως πρέπει να είναι στο σύγχρονο ποδόσφαιρο.Well done coach

ΓΚΟΛ & ΦΑΣΕΙΣ

Πάμε στο σημερινό πρωινό.Με ομίχλη ξεκίνησε το παιχνίδι αλλά οι δυο ομάδες δεν “μάσησαν”.Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με την μπάλα πάνω κάτω και από τις δύο ομάδες και προσπάθειες για κάτι καλό .

Αν εξαιρέσεις το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο μετά πήραν μπρος οι “μηχανές”.Στο 11′ η πρώτη υποψία ευκαιρίας με το σουτ του Φαρμάκη όμως να μην έχει δηλητήριο.

Κινητικοί οι γηπεδούχοι είχαν δεύτερο σουτ στο 13′.Στο 18′ η πρώτη απειλή από πλευράς κυανόλευκων με το καλό σουτ του Υψηλού (έκανε το καλύτερο του ημίχρονο) να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σειρά του Αϊβάζη στο 20′ όταν μετά από ωραία εναλλαγή έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά το σουτ λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Κουφαλιώτες ήταν λίγο αργότερα όταν μετά από ωραία επέλαση του Υψηλού ο Τσακίρης σούταρε αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Χατζόπουλος.
Στο 33′ ο Αϊβάζης από κοντά δεν πλάσαρε σωστά ενώ δυνατό σουτ του Υψηλού  στο 42′ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο τερματoφύλακας των γηπεδούχων

GOAL!!-Στο 44′ ο Αθανασιάδης -που ήρθε κ έδεσε με την μία στην ομάδα- επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ενώ όλα έδειχναν ότι η φάση θα τελείωνε η ευφυία του Ματζιούνη να κάνει το τακουνάκι και να σερβίρει στον Γαβανά με το ωραίο κοντινό σουτ του τελευταίου εκεί που έπρεπε, έφερε στο καλύτερο σημείο το γκολ. 0-1

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να έχουν 54%  κατοχή της μπάλας και 7 τελικές προσπάθειες έναντι μίας των γηπεδούχων.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα.Εκεί που άλλοι κατεβάζουν στροφές οι κυανόλευκοι ανεβάζουν, καθώς φαίνεται ότι η ομάδα είναι γυμνασμένη και ο Παπατζίκος κάνει καλά και την άλλη δουλειά που του έχει ανατεθεί.

Στο 49′ ένα σουτ των γηπεδούχων πέρασε δίπλα από το δοκάρι και από εκεί και πέρα ο Κανδυλάπτης την έβγαλε με φρέντο και Facebook…

GOAL!! Πίεση συνεχώς από τους παίκτες του Ανέστη Τσιτενίδη  για το δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε και το τρίποντο που  ήρθε τελικά στο 66′.Ο Παπατζίκος ένα λεπτό νωρίτερα είχε περάσει σαν αλλαγή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Χατζόπουλου 0-2

Νωρίτερα είχαν φροντίσει οι Αθανασιάδης που “χόρεψε” με προσποιήσεις κάνα δυο αντιπάλους που βρέθηκαν στον δρόμο του να δώσει πάσα δεξιά στον Babinio κ αυτός με την σειρά του να την στείλει συστημένη στον Παπατζίκο.

Στο 71′ και πάλι ο Παπατζίκος έκανε ωραίο σουτ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι

Στο 85′ θυμηθήκαμε και τον Κανδυλάπτη που είπε no σε σουτ διώχνοντας σε κόρνερ.

GOAL !! Στο 89′ ο Αϊβάζης που με τις εμφανίσεις του θυμίζει εκείνους τους πολύτιμους λίθους, έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Γιαννουπλάκης που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και μπήκε σαν αλλαγή με κοντινή κεφαλιά ευχαρίστησε το φιλοθεάμων κοινό , τους είπε και πάλι ορίστε… και έκανε το τελικό 0-3.