Ακρίτες Συκεών-Π.Α.Ο. Κουφαλίων: 0-3

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων, καθώς κέρδισε με το ευρύ 0-3 την ομάδα των Ακριτών.Μια νίκη που ξαναφέρνει τους κυανόλευκους στη συγκατοίκηση της κορυφής με τον Θερμαϊκό Θέρμης.
Σ ένα ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο που περισσότερο θύμιζε χωράφι παρά γήπεδο, οι παίκτες του Ανέστη Τσιτενίδη μπήκαν μουδιασμένοι στο παιχνίδι.Χωρίς οργανωμένες επιθετικές προσπάθειες και χωρίς να δημιουργούν φάσεις.Προσπαθούσαν μεν αλλά δεν τα κατάφερναν δε.
Υπάρχει και η εξήγηση βέβαια.Μια ομάδα που έχει  μάθει να παίζει ποδόσφαιρο, να αναπτύσσεται σωστά και να βγάζει αυτοματισμούς, είναι λογικό σ ένα τέτοιο γήπεδο να χρειαστεί χρόνο μέχρι να βρουν οι ποδοσφαιριστές τα πατήματα τους.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους μόλις στο 2ο λεπτό, όταν μετά από λάθος της άμυνας των Κουφαλίων βγήκαν δυο παίκτες στην αντεπίθεση αλλά ο Κανδυλάπτης είπε όχι στο σουτ που έγινε.
Ένταση και φωνές διαμαρτυρίας
Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Παπατζίκος δέχτηκε την κάθετη μπαλιά, βγήκε απέναντι στον τερματοφύλακα των Ακριτών ο οποίος φαίνεται να τον ανατρέπει. Ο διαιτητής έδειξε “παίζεται” με τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων να είναι έντονες και τον Μαργαρίτη να δέχεται κίτρινη κάρτα.
Νέα διακοπή μετά από λίγο στο παιχνίδι καθώς και πάλι οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, όταν μετά από γύρισμα η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού με τον διαιτητή να το θεωρεί ακούσιο. Διαμαρτυρήθηκε ο πάγκος των φιλοξενούμενων και ο διαιτητής διέκοψε για να κάνει συστάσεις.

Τελικά ότι δεν πήραν τα Κουφάλια στις δυο προηγούμενες φάσεις το πήραν λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Ματζιούνης σε μαρκάρισμα που δέχτηκε βρέθηκε στο χόρτο, με τον ρέφερι αυτή τη φορά να δείχνει την άσπρη βούλα.Τώρα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να διαμαρτυρηθούν καθώς θεώρησαν ότι δεν υπήρχε παράβαση.Στις διαμαρτυρίες αποβλήθηκε ο Νταλακούδης προφανώς για εξύβριση.

Θα χρειαστεί το βίντεο του αγώνα και για τις τρεις φάσεις.Με γυμνό μάτι φαίνεται ότι η πιο ξεκάθαρη περίπτωση ήταν η ανατροπή του Παπατζίκου

Με τα πολλά το πέναλτι εκτέλεσε ο Λιόντας στέλνοντας την μπάλα να χτυπήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παυλίδη.
Ακολούθησε μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Ακρίτες με το πλασέ του Παπαδόπουλου να περνάει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.
Στην επανάληψη τα Κουφάλια έχοντας και την αριθμητική υπεροχή μπήκαν δυνατά για να “καθαρίσουν” το παιχνίδι.Μετά από άστοχη έξοδο του Παυλίδη και ανάποδη κεφαλιά του Κοντσίδη έγινε το 0-1
Μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 όταν μετά από μπαλιά τρύπα του Υψηλού ο Παπατζίκος που ήταν ο κορυφαίος και των… γειτονικών γηπέδων, έκανε το σουτ αλλά πρόλαβαν πάνω στην γραμμή οι αμυντικοί και απομάκρυναν.
Οι κυανόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 60′ μετά από λάθος του τερματοφύλακα των Ακριτών σε σέντρα του Παπατζίκου ο Υψηλός έκανε το 0-2
Στο 70′ ωραία επιθετική ενέργεια των φιλοξενούμενων με τον Παπατζίκο από αριστερά να κάνει σέντρα στον αμαρκάριστο Αϊβάζη που με κεφάλια διαμόρφωσε το τελικό  0-3.
Τα υπόλοιπα ήταν τυπική διαδικασία με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τους παίκτες των Κουφαλίων ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν με τους φιλάθλους τους την νίκη.
Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός σε ανύποπτη φάση του Αϊβάζη.Ο νεαρός παίχτης των Κουφαλίων που θεωρείται από τους κινητήριους μοχλούς της ομάδας στάθηκε άτυχος και όλοι αναμένουν με αγωνία τις εξετάσεις αύριο ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του.
  • Ντεπούτο στο πρωτάθλημα για τον νεοαποκτηθέντα Αθανασιάδη με τον νεαρό να δέχεται το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων των Κουφαλίων οι οποίοι τον παρότρυναν σε κάθε του προσπάθεια