Χαλκηδόνα:Αναγέννηση-ΑΕ Ευόσμου 1-2 (play-off)

Αναγέννηση-ΑΕ Ευόσμου 1-2 (play-off)

Δεν κατάφερε η Χαλκηδόνα να ξεπεράσει το δύσκολο εμπόδιο της ΑΕ Ευόσμου, καθώς ηττήθηκε στην έδρα της με 1-2.Η Αναγέννηση πάλεψε σκληρά και αποχαιρέτησε με το κεφάλι ψηλά τα Play off.Οι ατυχίες και οι πολλοί τραυματισμοί βασικών ποδοσφαιριστών το τελευταίο διάστημα, κάνουν την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλε η ομάδα της Αναγέννησης  να αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία.

Το συγκρότημα του Στέφανου Δημητριάδη που και σήμερα είχε απουσίες (Γάκης-Αγγελίδης-Θαμνίδης) κυνήγησε το παιχνίδι και ίσως αν γινόταν γκολ οι δυο χαμένες κλασσικές ευκαιρίες (Ταρταμπούκας-Καρέντζος) είχαμε διαφορετική εξέλιξη, ενώ στα “ανάποδα” θα πρέπει να προστεθούν και οι αναγκαστικές αλλαγές στο ημίχρονο των Μαρίνου Τανταλίδη (βαρύ διάστρεμμα) και Γιώργου Μανίκου (μέση-μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο)

Η Ένωση έδειξε από την αρχή παίζοντας ανοιχτά ότι ήθελε την νίκη.Κατά διαστήματα είχε την υπεροχή και γινόταν επικίνδυνη, εκμεταλλευόμενη και τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: Κατρατσέας, Μπένας, Μερακλής, Μανίκος, Παπαεμμανουήλ, Ταρταμπούκας, Τανταλίδης, Μανάκης, Παπαδημητρίου,  Γιαννουπλάκης,  Κούσας

Αγωνίσθηκαν ακόμα:Ρίτε,Καρέντζος
ΑΕ ΕΥΟΣΜΟΥ: Κοκκάλης, Σαμπιασβίλι, Χατζιάρας, Αλμπάνης, Χατζηκυριακίδης, Λαφτσίδης Π, Ρενάτο, Λάμι, Μπατάλης, Λαφτσίδης Σ., Γιαννιώτης

Αγωνίσθηκαν ακόμα:Ταραμάς,Κηπουρός,Καραλίδης

Διαιτησία: Βανδουλάκης (Ντάβελας-Μερκενίδης)

Πολλά παράπονα από τον βοηθό κ.Ντάβελα έχουν οι γηπεδούχοι, όχι μόνο για την φάση του γκολ (θα χρειαστεί το βίντεο του αγώνα) , αλλά και για φάσεις που έγιναν μπροστά του και δεν τις σημείωσε.
Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′: Εκτέλεση φάουλ του Τανταλίδη, ωραία κεφάλια του Παπαεμμανουήλ μόλις άουτ.
8′: Περίπου 100 φίλοι του ποδοσφαίρου στη Χαλκηδόνα για τον σημερινό αγώνα play-off
14′:  Καλή ευκαιρία για την ΑΕ κεφάλια του Ρενάτο .Η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι.
18′: ΓΚΟΛ για την ΑΕ Ευόσμου!! Με υποδειγματικό πλασέ του Γιαννιώτη μετά από κάθετη μπαλιά έγινε το 0-1 για τους Ευοσμίτες
19′: Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Χαλκηδόνα να ισοφαρίσει αλλά ο Ταρταμπούκας δεν μπόρεσε να πλασάρει από μισό μετρό.
38′: ΓΚΟΛ για τη Χαλκηδόνα!! Σύγχυση στα καρέ της ΑΕ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Παναγιώτης Λαφτσίδης με αυτογκόλ κάνει το σκορ 1-1.
46′:  Δύο αναγκαστικές αλλαγές για την Αναγέννηση. Βγαίνουν οι Τανταλίδης και Μανίκος, μπαίνουν οι Ριτε και Καρεντζος.

55′: Απίστευτη ευκαιρία  για την Χαλκηδόνα όταν μετά από σέντρα του Ρίτε ο Καρέντζος μόνος έπιασε την κεφαλιά μόλις άουτ.
60′: Κεφάλια του Ντόκου από το σημείο του πέναλτι άουτ.
70′: ΓΚΟΛ για την ΑΕ Ευόσμου!! O Μπατάλης με κοντινό πλασέ κάνει το 1-2 μετά από ωραία ενέργεια του Ντόκου.

Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για οφσάιντ  στο δεύτερο γκολ της ΑΕ

83′: Δυνατή
 βροχόπτωση δυσχεραίνει τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών.
90′:  Ο Ριτε βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά δεν μπόρεσε να περάσει τον τερματοφύλακα Κοκκάλη, που έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε.
90+1′:  Δεύτερη κίτρινη για τον Μπένα της Χαλκηδόνας.
90+4′: Απευθείας κόκκινη στον Ντόκου της ΑΕ Ευόσμου για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.
  • Το αρνητικό πλέον για την Ένωση είναι ότι στις καθυστερήσεις του αγώνα, «έχασε» με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο τον Ρενάτο Ντόκου, ο οποίος θα είναι ο μεγάλος απών στο ματς του Αγίου Αθανασίου.
  • Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι και η Αναγέννηση Χαλκηδόνας, ύστερα από την δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Μπένας.
  • Το δεύτερο «break» στα play-off έκανε η ΑΕ Ευόσμου στη Χαλκηδόνα, κερδίζοντας με 1-2 την Αναγέννηση και πηγαίνοντας πλέον στον τελικό του ομίλου, στην έδρα του Αγίου Αθανασίου.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής των γηπεδούχων κ.Στέφανος Δημητριάδης δήλωσε στο e-koufalia.gr

“Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια τους.To τελευταίο διάστημα είχαμε αρκετά προβλήματα τραυματισμών αλλά παλέψαμε.Πιστεύω ότι σήμερα αξίζαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω”