ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ 1-2

Αν και είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο Αίας Ευόσμου πλήρωσε το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης και ηττήθηκε με 1-2 από τα Κουφάλια.

Δεύτερο σερί ματς, όπου οι Ευοσμίτες χάνουν μέσα στην έδρα τους, πληρώνοντας με τον χειρότερο τρόπο τα ολιγόλεπτα νεκρά τους διαστήματα αλλά και την επιθετική τους δυστοκία. Η ομάδα του Ορέστη Αριστάδη ουσιαστικά στο μοναδικό τέταρτο που απέδωσε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, εκμεταλλεύτηκε εις τον έπακρον τις ευκαιρίες του, πετυχαίνοντας δύο γκολ με τον Δημήτρη Φεντάνη.

optimized-esdv

Αρχικά, το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Αίαντα. Επέβαλλε τον ρυθμό του, δημιούργησε φάσεις και τελικά στο 39ο λεπτό έφτασε προς το γκολ. Ο Δημήτρης Καραμουκίδης με κοντινό σουτ πέτυχε το πρώτο γκολ των Ευοσμιτών στην Α1, δίνοντας δίκαια προβάδισμα στον Αίαντα έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Από κει και πέρα, στην επανάληψη, ο Αίας κατέβασε τους διακόπτες. Οι φιλοξενούμενοι με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, πίεσαν, δημιούργησαν και έπιασαν στον ύπνο τον Αίαντα, σκοράροντας δύο φορές. Μπάσιμο από τα πλάγια, παράλληλη πάσα στη μεγάλη περιοχή και δύο γκολ με τον ίδιο σκόρερ. Τον Δημήτρη Φεντάνη που σε ρόλο σέντερ φορ, ήταν και ο mvp του αγώνα.

Μέχρι το τέλος, οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή, ανέβασαν στροφές ωστόσο κόλλησαν και πάλι στην τελική προσπάθεια.

Σκόρερ: Καραμουκίδης 39′ / Φεντάνης 50′. 52′
Διαιτησία: Στραντζαλίδης (Συμεωνίδης-Μποζατζίδης)

ΑΙΑΣ (Ανδριόπουλος): Σταυρίδης, Λαφτσίδης Π., Κιλιγκαρίδης, Πολυκάρποφ, Γκιαούρης, Λίγκος, Βαλκάνης, Ανεστάκης, Καραμουκίδης, Τσομπάνογλου, Γκαμπέσης
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Τσάτσας, Ιωσηφίδης και Τσιανάκας

ΚΟΥΦΑΛΙΑ (Αριστάδης): Τσιλιγγίρης, Κατσανός, Αλμπάντης, Τανταλίδης, Στράντζαλης, Κοντσίδης, Γάκης, Παπακωσταντίνου, Γιαννουπλάκης, Φεντάνης, Μίσκου
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Ψαράς, Βαταμίδης και Τσαμασλίδης