Κουφάλια:Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Αναγέννηση Χαλκηδόνας 2-2

Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Αναγέννηση Χαλκηδόνας 2-2

Ένα ντέρμπι από τα παλιά θύμισε το σημερινό παιχνίδι μεταξύ του Π.Α.Ο. Κουφαλίων και της Αναγέννησης Χαλκηδόνας.Τα είχε όλα.Πάθος και δύναμη από την αρχή,γκολ,ανατροπές,αποβολή και αγωνία μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Σίγουρα οι αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν σήμερα στο δημοτικό στάδιο Κουφαλίων έφυγαν ευχαριστημένοι όχι τόσο από το θέαμα αλλά από όσα αναφέραμε παραπάνω.

Οι γηπεδούχοι θέλανε τους βαθμούς της νίκης για να διατηρήσουν την απόσταση ασφαλείας που είχαν εξασφαλίσει την προηγούμενη Κυριακή από τους διώκτες, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήρθαν για το θετικό αποτέλεσμα που τους διατηρεί στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Με δυνατές μονομαχίες ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά να προσπαθούν να βρουν ρυθμό.Όσο περνούσε η ώρα τα Κουφάλια ήταν αυτά που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφταναν πιο εύκολα στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να δημιουργούν ιδιαίτερα επικίνδυνες φάσεις.

Η Αναγέννηση δεν ρίσκαρε και προσέχοντας κυρίως την άμυνα της έψαχνε την ευκαιρία σε ξαφνικές αντεπιθέσεις.

Στο 19 ‘ ωραίο σουτ του Παπατζίκου πέρασε μόλις άουτ.Στο 25′ είχαμε αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, καθώς ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου μέχρι εκείνη την στιγμή Αϊβάζης τραυματίστηκε σε κόντρα με αντίπαλο και αποχώρησε.

Η αλλαγή αυτή αποδείχτηκε καθοριστική αφού ο μέσος των Κουφαλίων ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών.

Στο 26′ κεφαλιά του Αγγελίδη μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα πέρασε άουτ.Στο 30′ ωραία εκτέλεση φάουλ του Ματζιούνη η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους στο 39΄όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαεμανουήλ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Στο 47′ μεγάλη ευκαιρία για την Χαλκηδόνα όταν βγήκε στην αντεπίθεση με τρεις παίκτες, αλλά το σουτ του Κεσελίδη ανάγκασε τον Κύρου σε σπουδαία απόκρουση.

Στο 54′ ισοφάριση για τα Κουφάλια όταν ο Τσακίρης βρέθηκε αφύλαχτος στην μικρή περιοχή και εύκολα έκανε το 1-1.Στο 56′ σε ένα από τα πολλά σκληρά φάουλ του αγώνα ο Τανταλίδης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Μετά την αποβολή οι παίκτες του Π.Α.Ο. είχαν την καθολική υπεροχή αλλά τις περισσότερες φορές επιχειρούσαν να φτάσουν με ανορθόδοξο τρόπο στην αντίπαλη εστία.Δεν υπήρχε η ηρεμία που μας έχει συνηθίσει η ομάδα των Κουφαλίων και έτσι δεν είδαμε κλασικές ευκαιρίες και δημιουργικό ποδόσφαιρο.

Στο 60′ ο Ρίτε προειδοποίησε τους αντιπάλους του κάνοντας μια ωραία προσπάθεια από δεξιά αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.Στο 72′ δεν έμεινε στις προειδοποιήσεις  έφυγε και πάλι από δεξιά εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του και πλασάροντας σωστά έκανε το 1-2.

Η χαρά για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησε για πολύ καθώς δυο λεπτά αργότερα έγινε σέντρα ο Ματζιούνης άφησε για τον Παπατζίκο και αυτός έκανε το 2-2.

Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν κυρίως με σέντρες να πετύχουν κάποιο γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα.Καλύτερη στιγμή στο 88′ όταν κεφαλιά του Παπατζίκου μπλόκαρε ωραία ο Κατρατσέας.

Παλικαρίσιος βαθμός για την Αναγέννηση καθώς οι παίχτες της πραγματικά τα έδωσαν όλα και κατάφεραν να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος: Κοντά στις φάσεις και χωρίς λάθη. Ελέγχεται μόνο για τα σκληρό παιχνίδι που επέτρεψε, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Βοηθοί:Φράγιος-Συμεωνίδης : Άριστοι

Συνθέσεις

Π.Α.Ο. Κουφαλίων (Τσιτενίδης):Κύρου,Χαραλαμπίδης,Γάκης,Καζάνας,Λιόντας,Τσακίρης,Αϊβάζης,Μαργαρίτης,