Κουφάλια:Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Μακεδονικός Γέφυρας 1-1-“Φωτιά” στον όμιλο

Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Μακεδονικός Γέφυρας 1-1-“Φωτιά” στον όμιλο

“Φωτιά” πήρε ο 1ος όμιλος της Α΄κατηγορίας μετά την σημερινή ισοπαλία μεταξύ Π.Α.Ο. Κουφαλίων και Μακεδονικού Γέφυρας.Οι γηπεδούχοι με νίκη εξασφάλιζαν και μαθηματικά την πρώτη θέση και το πρωτάθλημα, ενώ πλέον όλη η χρονιά θα παιχτεί στις επόμενες δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Στο έκτο μόλις λεπτό ήρθε η ψυχρολουσία για τους Κουφαλιώτες καθώς μετά από απόκρουση του Κύρου η μπάλα πήγε στον αφύλαχτο Μάστορα που έκανε το 0-1.Το γρήγορο αυτό γκολ των φιλοξενούμενων αποσυντόνισε του παίκτες του ΠΑΟ που έμειναν μακρυά από την γνωστή τους καλή απόδοση και αγχωμένοι κυνηγούσαν το γκολ, τις περισσότερες φορές όμως με ανορθόδοξο τρόπο.Στο 21΄ο Χωραφάς επιχείρησε σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.Στο 31΄ο Χωραφάς και πάλι έχασε σπουδαία ευκαιρία από πολύ κοντά να φέρει το παιχνίδι στα ίσια του, αλλά έδιωξε ο πολύ σταθερός σήμερα Δήμου.Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν μια χαμένη πολύ καλή ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.

Στην επανάληψη τα Κουφάλια είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας και πίεζαν για το γκολ, χωρίς όμως να καταφέρνουν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις καθώς η αμυντική λειτουργία της Γέφυρας ήταν υποδειγματική.Μια κοντινή κεφαλιά του Παπατζίκου στο 65΄ ήταν χλιαρή για να ανησυχήσει ο Δήμου.

Στο 70′ για πρώτη φορά στην επανάληψη η ομάδα της Γέφυρας βγήκε απειλητικά στην αντεπίθεση με το σουτ όμως που έγινε να περνάει απελπιστικά άουτ.Η ώρα περνούσε με τους Κουφαλιώτες να είναι εμφανώς  μακρυά από τον καλό τους εαυτό.Προφανώς η κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε πρωτάθλημα-κύπελλο “βγήκε”, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καθαρό μυαλό στις επιθετικές προσπάθειες.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Μακεδονικός θα ήταν αυτός που θα έσπαγε το αήττητο της έδρας των Κουφαλίων, στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90+ εκτελέσθηκε κόρνερ και στην σύγχυση που επικράτησε ο Αϊβάζης από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-1 χαρίζοντας στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.Ένας βαθμός που ίσως αποδειχτεί πολύτιμος στην τελική κατάταξη.

Την επόμενη αγωνιστική γίνεται το ντέρμπι πρωτοπόρων μεταξύ ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου και ΠΑΟ Κουφαλίων, με την διαφορά πλέον να είναι στους πέντε βαθμούς και τον ΑΟΚ να θέλει μόνο νίκη για να έχει ελπίδες να κριθεί το πρωτάθλημα στην τελευταία αγωνιστική.

Π.Α.Ο. Κουφαλίων (Τσιτενίδης) Κύρου,Αϊβάζης,Γάκης,Χαριζάνης,Λιόντας,Τσακίρης,Θωμαϊδης,Μαργαρίτης,Μαντζιούνης,

Παπατζίκος,Χωραφάς

Αγωνίσθηκαν ακόμα:Χατζηλασκαράκης-Κουμαντανίδης

Μακεδονικός Γέφυρας (Ζαπρόπουλος)Δήμου, Κατσώρας,Ρετζέπης,Ψαρράς,Καμβούκος,Γαρουφαλιάς,Καφετζής,Σκενδέρης,

Κοντογιάννης,Μάστορας,Αυγερινός

Παράπονα από την διαιτησία του κ.Τζήκα και των βοηθών ΑνδρέουΠαπαδοπούλου έχουν οι γηπεδούχοι και υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες στο τέλος του παιχνιδιού τόσο από παράγοντες όσο και από φιλάθλους.Υπήρχε τηλεοπτική κάλυψη οπότε οι αμφισβητούμενες φάσεις θα κριθούν για να δικαιώσουν είτε το διαιτητικό τρίο είτε τα παράπονα των γηπεδούχων.