Γέφυρα:Μακεδονικός Γέφυρας-Αναγέννηση Χαλκηδόνας:4-3

dsc_0036

Μακεδονικός Γέφυρας-Αναγέννηση Χαλκηδόνας:4-3

Φοβερό παιχνίδι έγινε χθες στο γήπεδο Γέφυρας όπου ο Μακεδονικός υποδέχθηκε την Αναγέννηση Χαλκηδόνας .Το τοπικό ντέρμπι ξεκίνησε με τον Μακεδονικό να έχει την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 7΄όταν ο Καφετζής από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.Η Αναγέννηση κατάφερε στην πρώτη της οργανωμένη επίθεση να ανοίξει το σκορ στο 15′ με τον Κεσελίδη.Στο 32′ καλό σουτ του Αυγερινού η μπάλα άουτ.Στο 40′ μοναδική ευκαιρία για την Χαλκηδόνα να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν ο Ervis απέφυγε δυο παίκτες αλλά τον σταμάτησε ο Δήμου.Στο 42΄είχαμε μια φάση στην οποία οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι .Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες του προπονητή του Μακεδονικού κ.Μαυροβουνιώτη που οδήγησαν τελικά στην αποβολή του.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τις δυο  ομάδες να έχουν μοιρασμένη υπεροχή και την Χαλκηδόνα κατά διαστήματα να “πατάει” καλύτερα στο γήπεδο.

Τελείως διαφορετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο αφού η Αναγέννηση μπήκε μουδιασμένη και πελαγοδρομούσε αμυντικά.Οι γηπεδούχοι αντίθετα μπήκαν αποφασισμένοι και πίεζαν από το πρώτο λεπτό.Το γκολ δεν άργησε να έρθει και έτσι σε μια γρήγορη αντεπίθεση του Μακεδονικού στο 48΄ο  Τσάρτσαρης με κοντινό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα “ίσα”.Στο 65′ ήρθε φυσιολογικά  το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους που πίεζαν συνεχώς,  με κεφαλιά του Μάστορα .

Στο 70΄έγινε το 3-1 με τον Αυγερινό

Στο 80΄οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν πέναλτι σε χέρι αμυντικού με τον Κεσελίδη που το εκτέλεσε να ευστοχεί και να ξανακάνει το παιχνίδι φωτιά.

Η χαρά όμως κράτησε λίγο για τους παίκτες της Αναγέννησης καθώς στο 83′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 4-2 με διπλή προσπάθεια του Λουλουδόπουλου αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Στο 89΄ μεγάλη ευκαιρία για τον Μακεδονικό να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση η Χαλκηδόνα μειώνει σε 4-3 με τον Μανάκη, κάνοντας το παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς.Στα λεπτά που απέμειναν το σκορ δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη που τους φέρνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΓΕΦΥΡΑΣ(Μαυροβουνιώτης): Δήμου, Κατσώρας , Βασιλάκογλου, Γαρυφαλλιάς, Τσάρτσαρης , Καφετζής, Ρετζέπης, Παναγιωτάτος, Λουλουδόπουλος, Μάστορας, Αυγερινός.

Αλλαγές:Σκενδέρης 46-Αβραμίδης 75-Καμβούκος 90

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ (Μακρίδης): Κατρατσέας, Γάκης, Ρίζε, Αγγελίδης, Παπαεμμανουήλ, Ταρταμπούκας , Τανταλίδης, Μανάκης, Κεσελίδης, Μανίκος , Γιαννουπλάκης

Αλλαγές:Παπαδημητρίου66- Μπένας 71-Μερακλής 71