Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Π.Ο. Τρίγλιας 0-2

Την ήττα με 0-2 γνώρισε ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων από τον Π.Ο. Τρίγλιας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.Σ ένα χορταστικό παιχνίδι με ρυθμό από το πρώτο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν κ έφυγαν με το τρίποντο παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο.

Με βροχή ξεκίνησε το παιχνίδι με την ομάδα της Τρίγλιας να μπαίνει δυνατά από την αρχή και να έχει την κατοχή πιέζοντας ψηλά.Οι γηπεδούχοι από την άλλη γνωρίζοντας την δυναμική του αντιπάλου που έχει στο ρόστερ του παίκτες Α’ και Β’ Εθνικής, επέλεξαν να δώσουν χώρο προσπαθώντας να κάνουν ζημιά στην κόντρα.Το πλάνο του Ανέστη Τσιτενίδη πήγαινε καλά, καθώς παρά την υπεροχή της η Τρίγλια δεν έκανε ιδιαίτερες ευκαιρίες.Όλα αυτά μέχρι το 24′ όταν από το πουθενά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν.Σ ένα γύρισμα της μπάλας στον Κανδυλάπτη ο τερματοφύλακας των Κουφαλίων έκανε λάθος το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο δαιμόνιος Ντούγκα και αφού έκλεψε την μπάλα πλάσαρε σε κενή εστία κάνοντας το 0-1.Λάθη που είναι στην μοίρα των τερματοφυλάκων να γίνονται και έχουν γίνει και από τερματοφύλακες παγκόσμιας κλάσης.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τους Κουφαλιώτες να προσπαθούν να κερδίσουν μέτρα αλλά με αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη.Στην επανάληψη ο Τσιτενίδης έκανε τρεις αλλαγές με τους Υψηλό,Πολίτη,Γολιδόπουλο να περνούν στις θέσεις των Λιόντα,Κωνσταντινίδη,Γιαννουπλάκη.

Αυτή τη φορά οι κυανόλευκοι μπήκαν δυνατά και πίεσαν κυνηγώντας την ισοφάριση.Δυο φορές έφτασαν κοντά , την πρώτη στο 47′ με το σουτ του Πολίτη να περνάει κόρνερ δίπλα από το δοκάρι και την δεύτερη στο 56′ και πάλι με τον Πολίτη και φοβερή εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή που ανάγκασε τον Παλαβράκη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Και πάνω που όλοι πίστευαν ότι  θα έβγαινε κάτι καλό μια 7λεπτη διακοπή του αγώνα που έγινε σε τραυματισμό ποδοσφαιριστή φάνηκε να κόβει τον ρυθμό που είχαν αποκτήσει οι γηπεδούχοι και δεν μπόρεσαν να ξαναβρούν στη συνέχεια.

Δηλώσεις προπονητών

Στο 68′ όλα τέλειωσαν όταν μετά από εξαιρετική μπαλιά τρύπα του Ντούγκα στον Σταυρόπουλο ο τελευταίος πλάσαρε σωστά κάνοντας το 0-2.Από εκεί και πέρα φάνηκε ότι δεν υπήρχαν οι ψυχικές δυνάμεις από πλευράς γηπεδούχων να κυνηγήσουν κάτι καλό, καθώς το άγχος βάρυνε τα πόδια των ποδοσφαιριστών.Αρκετά λάθη σε όλες τις γραμμές με την Τρίγλια να συνεχίζει στο δικό της πλάνο πιέζοντας ασφυκτικά και προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των επιθετικών της.

Δίκαιη η νίκη των φιλοξενούμενων.Ομάδα πλήρης σε όλες τις γραμμές της, συνοχή, ταχύτητα και ασταμάτητο τρέξιμο μέχρι το τελευταίο λεπτό παρά το σκορ ασφαλείας που είχε.Γρήγορες εναλλαγές της μπάλας και παίκτες που βρίσκονταν με κλειστά μάτια.Άριστες εντυπώσεις από την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη  που σίγουρα θα πρωταγωνιστήσει.

Κάθε αρχή και δύσκολη.Έτσι και για τον Π.Α.Ο. Κουφαλίων.Άλλη κατηγορία, άλλες απαιτήσεις και ένα καλό μάθημα που θα βοηθήσει μελλοντικά.

Εξαιρετική διαιτησία-Διαιτητής-Μέγας Αλέξανδρος (Πιερίας ) Βοηθοί-Μήνου Ιωάννης -Αρεστής Νικόλας