Π.Α.Ο. Κουφαλίων-Θερμαϊκός Θέρμης 2-2 (video-φώτο)

Μετά από ένα παιχνίδι διαφήμιση του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου οι δυο πρωτοπόροι της Α1 συνεχίζουν να μοιράζονται την κορυφή καθώς αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2.

Το γήπεδο κατάμεστο, ο καιρός σύμμαχος, οι ομάδες ορεξάτες για γκολ και θέαμα οπότε το σκηνικό ήταν έτοιμο.Παιχνίδια απ αυτά που δεν θες να τελειώσουν και απ αυτά που κάνουν μερικά παιχνίδια επαγγελματικών κατηγοριών να φαντάζουν”φτωχά”.

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες έδειξαν ότι ήθελαν το τρίποντο και το κυνήγησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό άσχετα αν ο Θεός του ποδοσφαίρου έκρινε δίκαια και μοιράστηκαν οι βαθμοί.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την  κατοχή της μπάλας χωρίς ουσία όμως και χωρίς να καταφέρνουν να κάνουν κλασικές ευκαιρίες όπως κάναν στα μέχρι τώρα παιχνίδια τους όπου βομβάρδιζαν τον αντίπαλο.Μπλοκαρισμένα τα επιθετικά ατού των κυανόλευκων με μερικούς παίκτες μακρυά από τον καλό τους εαυτό.Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με 1-0 χάρη σ ένα φοβερό γκολ του Παπατζίκου.Στην επανάληψη ο Χαραλαμπίδης στο 62′ “χόρεψε” την άμυνα του Θερμαϊκού και με αριστερό βολέ έκανε το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι είχαν κλειδώσει τους τρεις βαθμούς ένα πέναλτι στο 75′ μετά από χέρι του Λιόντα και εύστοχη εκτέλεση του Πολίτη αρχικά έφερε το σκορ στο 2-1 και η επιμονή και η πίεση των πράσινων μέχρι το τέλος έφεραν την ισοπαλία καθώς στο 87′ μετά από σέντρα ο Κράββαρης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το τελικό 2-2.

Η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων υποδειγματική  μέχρι και το σημείο που δέχτηκε το πρώτο γκολ -που ήταν και το πρώτο στο φετινό πρωτάθλημα- ενώ κάποιες αντεπιθέσεις ήταν φωτιά με αρκετές χαμένες ευκαιρίες και κύριο εκφραστή τον Μαυρομάτη που ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου.Σε αρκετά σημεία του αγώνα ο Θερμαϊκός έδειξε να πατάει καλύτερα και να είναι πιο επικίνδυνος κοντά στην εστία του αντιπάλου.

Παράπονα από τον διαιτητή  κ.Μάστακα είχαν στο τέλος του αγώνα παίκτες και παράγοντες του Π.Α.Ο. Κουφαλίων κυρίως για την φάση στο 49′  όταν ο Πολίτης εκτός φάσης επιχείρησε αρχικά να ρίξει κεφαλιά στον Χαραλαμπίδη και στην συνέχεια τον απώθησε ρίχνοντας τον κάτω με τους γηπεδούχους να θεωρούν ότι ο άρχοντας του παιχνιδιού “χαρίστηκε” στον παίκτη του Θερμαϊκου δείχνοντας του μόνο κίτρινη.Βλέποντας την φάση στο βίντεο του αγώνα μάλλον έχουν δίκιο αν και τα παράπονα θα πρέπει να πάνε στους βοηθούς καθώς ο διαιτητής εκείνη την ώρα δεν είχε οπτική επαφή.