‘Αγιος Αθανάσιος:ΑΟΚ-Μακεδονικός Γέφυρας 3-0

aokgefAOK AΓ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΓΕΦΥΡΑΣ 3-0

ΕΥΚΟΛΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ

Γράφει ο Φώτης Ρεγκάς

Χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα και παίζοντας έξυπνα ο ΑΟΚ νίκησε άνετα τον ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ 3-0 στο γειτονικό ντέρμπι σημειώνοντας παράλληλα την δεύτερη νίκη του. Ήταν ένα από τα πιο ήσυχα ντέρμπι των τελευταίων χρόνων προς τιμή των πρωταγωνιστών το οποίο σε γενικές γραμμές ήταν ικανοποιητικό από πλευράς θεάματος. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι παίζοντας από τα πλάγια και με μακρινές μπαλιές κατάφεραν να προηγηθούν με δύο τέρματα αξιοποιώντας τα αμυντικά λάθη των αντιπάλων τους οι οποίοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά έχοντας τον “μαέστρο” τους Μάστορα εγκλωβισμένο.

Στην επανάληψη και ενόψει του νέου ντέρμπυ της Τετάρτης με την Χαλκηδόνα οι του ΑΟΚ οπισθοχώρησαν δίνοντας χώρο στους αντιπάλους τους οι οποίοι προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι αλλά ήταν φλύαροι επιθετικά χάνοντας σε 46 λεπτά μόνο μία μόνο κλασσική ευκαιρία. Αντίθετα οι γηπεδούχοι που βρήκαν κενούς χώρους έφτασαν και σε ένα τρίτο γκολ που επισφράγισε τη νίκη τους. Βοήθησε στην εξέλιξη του παιχνιδιού ο διαιτητής κ. Παπαγγελής(Μποζατζίδης Τασσόπουλος)

Σκόρερς:9 Λαφτσίδης–32 Λαφτσίδης πέναλτυ/50 Πεταλάς