Κουφάλια:Με το “δεξί” ξεκίνησε ο Π.Α.Ο. το πρωτάθλημα-Εκτός έδρας νίκη με 2-3

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟ Κουφαλίων, περνώντας με 2-3 από την έδρα του ΠΟ Μαλακοπής.

Ένα διπλό σε ένα γήπεδο όπου λίγες ομάδες καταφέρνουν κάθε χρόνο να φύγουν με τη νίκη και στο οποίο ο ΠΑΟ Κουφαλίων κατάφερε παρά τα όποια δεδομένα του πλαστικού, να δείξει χαρακτήρα και… ποιότητα.

Χαρακτηριστικό όλων, το πανέμορφο γκολ που πέτυχε ο Χρήστος Ματζιούνης, ο οποίος μετά από οδήγημα της μπάλας, βγήκε τετ-α-τετ και με πλασέ (εξωτερικό φάλτσο), έγραψε το 1-0, πετυχαίνοντας ένα από τα ωραιότερα γκολ της πρεμιέρας (32′).

Παρά το προβάδισμα όμως, οι Κουφαλιώτες μπήκαν νωθρά στην επανάληψη και τελικά την «πλήρωσαν». Οι παίκτες του Χάρη Βλάχου, μετά από ωραίο συνδυασμό και τελείωμα του Κωνσταντίου, αιφνιδίασαν τον ΠΑΟ Κουφαλίων, κάνοντας το 1-1 και μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι.

Πριν καλά-καλά όμως προλάβουν να μπουν στο παιχνίδι, έτσι και βγήκαν οι γηπεδούχοι. Έξι λεπτά αργότερα, ο Δημήτρης Υψηλός με πολύ ωραία προσωπική προσπάθεια, πέρασε από τα αριστερά, πάτησε περιοχή και με εξαιρετικό τελείωμα, έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ (1-2), με την Μαλακοπή όμως να απαντάει λίγο αργότερα και να ισοφαρίζει ξανά σε 2-2.

Τελικά όμως, ο Καβακλιώτης μεσοεπιθετικός όμως πέρα από το χάρισμα του στο σκοράρισμα, έδειξε ότι είναι άξιος δημιουργός φάσεων, καθώς σε μια καρμπόν περίπου φάση, περνώντας από τα αριστερά, έσπασε για τον Παπατζίκο, ο οποίος με σουτ στο 56′, έκανε το 1-3.

ΠΟ Μαλακοπής (Βλάχος): Κωφός, Ζαραγκούλιας (89′ Λαμπαδάριος), Προδρομίδης, Μουρατίδης (80′ Σιδέρης), Πηρουνάκης, Παναγιωτίδης, Πασπαλάς (56′ Φεντάνης), Πούλιος (74′ Καλιάκης), Κωνσταντίνου, Χατζής, Αναστασιάδης

ΠΑΟ Κουφαλίων (Τσιτενίδης): Κύρου, Χαραλαμπίδης, Καζανάς (59′ Καραμουκίδης)(90′ Χαριζάνης), Κοντσίδης, Λιόντας, Τσακίρης, Υψηλός (82′ Θωμαίδης), Μαντζιούνης (75′ Γαβαλάς), Μαργαρίτης, Παπατζίκος, Αιβάζης

Διαιτησία: Βουρνέλης (Αϊναλής – Μερκενίδης Α.)