Π.Α.Ο. Κουφαλίων vs Ελπίς Σκουτάρεως (Βέροια) 2-2 (Φάσεις-Γκολ-Δηλώσεις)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των 500 περίπου φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο Χαλκηδόνας, Π.Α.Ο. Κουφαλίων και Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Την Δευτέρα στο καθιερωμένο διοικητικό συμβούλιο της ομάδας έδωσε το παρόν ο προπονητής Ανέστης Τσιτενίδης ο οποίος έθεσε στη διάθεση της διοίκησης την παραίτηση του λέγοντας χαρακτηριστικά “Αν νομίζετε ότι πρέπει να φύγω παραιτούμαι.Αν μείνω να ξέρετε ότι θα γίνουν ριζικές αλλαγές.”Η διοίκηση σύσσωμη στήριξε τον προπονητή και δια στόματος του προέδρου Γιώργου Σαμαρά η απάντηση ήταν “προχώρα και κάνε ότι νομίζεις ώστε να αλλάξει η εικόνα της ομάδας”

Αυτό και έκανε ο Ανέστης Τσιτενίδης ο οποίος έριξε “βόμβες” στη σύνθεση της ομάδας των Κουφαλίων, καθώς  ξεκίνησε με 6 διαφορετικούς παίκτες σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στο Παλαιοχώρι.Πήραν  ευκαιρία νεαροί ποδοσφαιριστές που μέχρι τώρα δεν είχαν αγωνιστεί .

Η εικόνα της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο τον δικαίωσε απόλυτα αφού για πρώτη φορά είδαμε ποδοσφαιριστές να τρέχουν από το πρώτο λεπτό , να παίζουν με πάθος και δύναμη και να κάνουν αυτό που θέλουν οι φίλαθλοι κάθε ομάδας.Να ιδρώνουν την φανέλα.

Παρότι κάποιοι απ αυτούς είχαν άγχος που φαινόταν ,σιγά σιγά το ξεπέρασαν και δήλωσαν με την εμφάνιση που έκαναν έτοιμοι να προσφέρουν.

Η ομάδα των Κουφαλίων προηγήθηκε στο 17′ όταν ο νεαρός  Παπαοικονόμου κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή το οποίο εκτέλεσε αριστοτεχνικά ο Λιόντας κάνοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Από εκεί και πέρα παίζοντας με πάθος κρατούσαν εύκολα το σκορ αφού η ομάδα της Βέροιας ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να κάνει καθαρή ευκαιρία.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κυανόλευκοι βρέθηκαν στα ουράνια.Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 51′ από αριστερά του Γιαννουπλάκη και κεφαλιά του Ανδρέου 2-0.Ένα κουβάρι οι γηπεδούχοι καθώς το πρώτο τρίποντο φάνταζε περισσότερο κοντά από ποτέ.

Η αναγκαστική αλλαγή του Χαραλαμπίδη καθώς και οι αλλαγές που ακολούθησαν, χάλασαν την αυτοσυγκέντρωση και τον ρυθμό της ομάδας των Κουφαλίων.Μια από τις συνηθισμένες φέτος αμυντικές αδράνειες έδωσε το δικαίωμα στη Βέροια που είχε ανεβάσει στροφές και πίεζε να μειώσει το σκορ, όταν ο Τσικόπουλος έκλεψε την μπάλα από τον Καζανά και πλάσαρε από κοντά για να κάνει το 2-1.

Νέα αμυντική ολιγωρία των κυανόλευκων  λίγο αργότερα στο 81‘ και ο Τσικόπουλος και πάλι έφερε το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας για την ομάδα του 2-2

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν για καρδιακούς καθώς η Βέροια έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της πίεζε για το τρίτο γκολ φτάνοντας πολύ κοντά στην ολική ανατροπή, αλλά ο Κανούλας στάθηκε άτυχος καθώς εξ επαφής στο 85′ σημάδεψε το δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα ο Μυλωνάς χάνει τεράστια ευκαιρία να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων απάντησε στις ευκαιρίες στο τελευταίο λεπτό με τον Υψηλό να μπαίνει μόνος του από αριστερά και να βρίσκεται στο χόρτο με τον ίδιο να διαμαρτύρεται έντονα για πέναλτι που του έγινε (Μπορείτε να δείτε την φάση στο βίντεο)

Ακολούθησαν δυο απανωτά κόρνερ για τους γηπεδούχους που πέρασαν ανεκμετάλλευτα με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς και την απογοήτευση η κάθε μια για τους δικούς της λόγους.

Το κλειδί του αγώνα: Οι παίκτες που μπήκαν αλλαγή για την ομάδα των Κουφαλίων δεν απέδωσαν σε καμία περίπτωση ούτε το ελάχιστο από τα αναμενόμενα

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Π.Α.Ο. ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ: Κασαπίδης, Χαραλαμπίδης, Μαργαρίτης, Κοντσίδης, Ανδρέου, Λιόντας, Γιαννουπλάκης, Γολιδόπουλος, Ατζαμιδάκης, Χατζής, Παπαοικονόμου

Έπαιξαν ακόμα:Καζανάς,Αχτζίδης,Πολίτης,Υψηλός

ΒΕΡΟΙΑ: Μπλατσιώτης, Μουχάλης, Ζούρκος, Τσουλχάι, Μαραγκός, Μισαηλίδης, Μπλέτσας, Βεργώνης, Κυριακίδης, Μπακάλης, Τσικόπουλος

Έπαιξαν ακόμα: Μυλωνάς,Ιωάννου,Ζυγκερίδης,Κανούλας

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Με λάθη ο διαιτητής της συνάντησης κ.Τσιμεντερίδης (Τζιουβάρας,Βογδόπουλος)

Στέφανος Ηλιάδης

ΓΚΟΛ & ΦΑΣΕΙΣ (Σε συνεργασία e-koufalia.gr & Europe 1- Σωτήρης Καραϊσαρίδης)

Περιγραφή:Τάσος Κοτσαμπάσης , Κάμερα:Γιώργος Σαρρής

Δηλώσεις Ανέστη Τσιτενίδη  (Ο προπονητής της Βέροιας δεν θέλησε να κάνει δηλώσεις στην κάμερα)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

2ος όμιλος

ΠΑΟ Κουφαλίων – Βέροια 2-2 (18′ Λιόντας, 50′ Ανδρέου / 72′ Μυλωνάς, 80′ Τσικόπουλος)

Ολυμπιακός Κυμίνων – Άρης Παλαιοχωρίου 0-1 (90+ Μανιός)

Μελιτέας Μελίτης – Αλμωπός Αριδαίας 0-3 (30′ Ξόμπλιος, 65′ Ελευθεριάδης Λ., 70′ Μεντί)

Αγροτικός Αστέρας – ΑΠΕ Λαγκαδά 1-0 (27′ Αμαναραντίδης)

Εδεσσαϊκός – ΠΟ Τριγλίας 4-1 (6′-35′ Παπαδημητρίου, 15′ Παπαγεωργίου, 63′ Ταουσάνης / 66′ Ντούνγκα)

ΑΣ Γιαννιτσά – Ερμής Αμυνταίου 1-0 (7′ Καραγιάννης)

Νίκη Αγκαθιάς – Μακεδονικός 1-1