Ελευθεριακός – ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου 3-3

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν αυτό που διεξήχθη σήμερα στην έδρα του Ελευθεριακού.

Ελευθεριακός και ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου προσέφεραν γκολ, θέαμα αλλά και έντονες συγκινήσεις με την διακύμανση του αγώνα.

Η ομάδα του Κώστα Μαυροβουνιώτη εκεί που όλα έδειχναν να χάνει το παιχνίδι, τελικά βρήκε τον τρόπο έστω και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, να ισοφαρίσει σε 3-3 και να παραμείνει αήττητη στο πρωτάθλημα.

Ο Κώστας Κουγιουμτζόγλου ήταν το πρόσωπο του αγώνα, καθώς κατάφερε να προσφέρει μια ιδιαίτερα σπάνια στιγμή στο κόσμο του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, μιας και χρίστηκε σκόρερ με βολέ από την μια εστία στην άλλη και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ελευθεριακού, ενώ στις καθυστερήσεις λίγο πριν μπει το γκολ της ισοφάρισης, απέκρουσε πέναλτι του Άγγελου Βιλανάκη.

Αρχικά, οι Καβακλιώτες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο παιχνίδι, χάρη στην έμπνευση του Κώστα Κουγιουμτζόγλου, ο οποίος επιχείρησε ένα μεγάλο βολέ στοχεύοντας τον Μούτσα, με την μπάλα όμως να φεύγει απευθείας στα αντίπαλα δίχτυα, γράφοντας το 0-1.

Η αντίδραση ήρθε από τον Ελευθεριακό λίγο αργότερα, με τον Σαλπιγγίδη να ισοφαρίζει για τον Ελευθεριακό και το 1-1 να αποτελεί σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Παναγιώτης Σακκόγλου ανέλαβε δράση για τον ΑΟΚ, παίρνοντας τη μπάλα με πλάτη στην εστία λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και με γυριστό σουτ, να γράφει το 1-2, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Ο Σαλπιγγίδης όμως δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη. Δύο λεπτά αργότερα, ξανά ο ίδιος, έφερε για δεύτερη φορά το παιχνίδι στα ίσια, βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι.

Ο ΑΟΚ συνέχιζε όμως να δημιουργεί και περίπου στο 77ο λεπτό, έφτασε και σε ένα τρίτο γκολ, με τον Μούτσα, φτάνοντας έτσι μια ανάσα από το τρίποντο της νίκης.

Στις καθυστερήσεις όμως, η μοίρα έμελλε να του παίξει ένα κακόγουστο… παιχνίδι, μιας και ο Ελευθεριακός παρότι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με την εκτέλεση πέναλτι του Άγγελου Βιλανάκη, τελικά (στην εξέλιξη της φάσης) στη τελευταία φάση του αγώνα, ο Ελευθεριακός μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Κωτούλα διαμόρφωσε το τελικό 3-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Δοκάρι: Μούτσα (16)
Σκόρερ: Κουγιουμτζόγλου (25), Σαλπιγγίδης (40, 62), Σακκόγλου (60), Μούτσα (77), Κωτούλας (90+5)
Διαιτησία: Κωνσταντινίδης (Νατσιόπουλος – Τοροσιάδης)

Ελευθεριακός: Ανατολίτης, Τούλης, Δήμου, Ακόγιας, Κάβι, Τάσσιος, Βασιλείου, Βιλανάκης Κ. , Σαλπιγγίδης, Βιλανάκης Αγ. , Νάσης

ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου: Κουγιουμτζόγλου, Ζουμπούλης, Κονιός, Σαρρής, Στέφανος, Χατζημιχαήλ, Σεϊτανίδης, Συμεωνίδης, Μούτσα, Σακόγλου, Μιμηκόπουλος