Κουφάλια:Παραμένει στην κορυφή ο Π.Α.Ο.Κέρδισε και την Δόξα Πενταλόφου με 2-0

Παραμένει στην κορυφή ο Π.Α.Ο.Κέρδισε και την Δόξα Πενταλόφου με 2-0

Σ ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ο ΠΑΟ Κουφαλίων κατάφερε και πρόσθεσε τρεις ακόμα πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια της ανόδου.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν κομβικό για τους γηπεδούχους που μεσοβδόμαδα έδωσαν ένα δυνατό ματς κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, αλλά παρόλα αυτά έδειξαν ότι μπορούν να ξεπερνάνε και το βαρύ αγωνιστικό πρόγραμμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό με τους Κουφαλίωτες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους και τους φιλοξενούμενους να δείχνουν από την αρχή ότι περισσότερο τους ενδιαφέρει η άμυνα τους.

Χρειάστηκε να περάσει ένα 20λεπτο για να ξυπνήσουν λίγο τα ποδοσφαιρικά πνεύματα ,όταν ο Τσακίρης έδωσε ωραία μπαλιά στον εκ των κορυφαίων φέτος της κατηγορίας Χατζηλασκαράκη , ο οποίος με ωραία προσπάθεια απέφυγε τον αντίπαλο του και με πλάγιο σουτ έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι πήραν ξεκάθαρα τα ηνία του αγώνα προσπαθώντας να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ, αλλά η άμυνα των φιλοξενούμενων έδειχνε ανίκητη στο ψηλό παιχνίδι με το οποίο προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν φάσεις.

Στο 27′ ωραία εκτέλεση κόρνερ του Γάκη η μπάλλα φτάνει στον αμαρκάριστο Χαραλαμπίδη αλλά το σουτ που επιχειρεί φεύγει άουτ.

Στο 35΄μεγάλη ευκαιρία για του γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 όταν σε τετ α τετ του Χατζηλασκαράκη ο τερματοφύλακας της Δόξας είπε όχι.

Στο 40′ απείλησαν οι φιλοξενούμενοι με την κεφαλιά του Φούκα να περνάει μόλις άουτ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τους παίκτες του ΠΑΟ καθώς είχαν καθολική υπεροχή και κατοχή μπάλας .

Στο 56΄ωραίο σουτ του Παπατζίκου διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ψάριας.

Στο 62′ σουτ από πλεονεκτική θέση του Σαμπάνη η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών

Στο 65΄η Δόξα έμεινε με δέκα καθώς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τσιφούτης.

Στο 68 ωραίο σουτ του Χαραλαμπίδη η μπάλα περνάει μόλις άουτ

Στο 88΄παραλίγο το 2-0 αλλά η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι σε σουτ του Παπατζίκου, ο οποίος όμως έδειξε την μεγάλη του κλάση δύο λεπτά αργότερα όταν με φοβερό βολέ κεραυνοβόλησε τον Ψάρια διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κύρου σταμάτησε τον Φλαρούντζο που προσπάθησε να μειώσει με κοντινό σουτ.

Δίκαιη νίκη για τους παίκτες του Ανέστη Τσιτενίδη που συνεχίζουν να παραμένουν στην κορυφή αφού κατάφεραν και ξεπέρασαν ένα ακόμη δύσκολο εμπόδιο.

Πολύ καλός ο διαιτητής κ.Μάστακας όπως επίσης και οι βοηθοί ΜποζατζίδηςΜερκενίδης

Συνθέσεις:

Π.Α.Ο. Κουφαλίων (Τσιτενίδης) ΚύρουΧαραλαμπίδης,Γάκης,Κουμαντανίδης,Λιόντας,Τσακίρης,Χατζηλασκαράκης

Μαργαρίτης,Μαντζιούνης,Παπατζίκος,Θωμαίδης

46΄Χωραφάς-90΄Κατσαβός

Δόξα Πενταλόφου(Λαμπάδας ) Ψαρίας,Σαρίκας,Γιόφκας,Σκέμπης,Σαπάνης,Σταματάκης,Φλαρούντζος,Μάσκας

Φούκας,Σαπάνης,Τσιφούτης

69΄Τσιφούτης Α,78΄Μενεσές, 88΄Παροτζίδης

• Την Παρασκευή 27/1 στο Θέμα live clubbing ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων διοργανώνει τον ετήσιο χορό του και καλεί όλους τους φίλους της ομάδας να παρευρεθούν
  • Το δάχτυλο στην φωτογραφία είναι του παρατηρητή κ.Αστρεινίδη που εμπόδιζε τον απεσταλμένο μας να βγάλει φωτογραφίες επειδή είχε ξεχάσει την δημοσιογραφική του ταυτότητα.Μάλιστα σ ένα ματς που δεν συνέβη το παραμικρό ο κ.παρατηρητής κατάφερε να ξεσηκώσει αρκετές φορές εναντίον του τους φιλάθλους της τοπικής ομάδας.