H Αναγέννηση ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ στον θρόνο της. ΝΙΚΗΣΕ στα πέναλτι τον Θερμαϊκό

Φώτο αρχείου

H ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ …….ΣΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΤΗΣ. ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΑ ΠΈΝΑΛΤΙ ΤΟΝ ΘΕΡΜΑΪΚΌ

Γράφει ο Φώτης Ρεγκάς

filipoFinal

Μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει η ιστορική Αναγέννηση που χθες τα κατάφερε έστω και στην διαδικασία των πέναλτι και έκανε το άλμα για την Α κατηγορία, νικώντας στα πέναλτι τον Θερμαϊκό με 4-2 στα πέναλτι ( κανονικός αγώνας 1-1 ).

Ήταν μία νίκη που πέρασε από πολλές φάσεις και δια πυρός και σιδήρου, που κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Στην ιστορία θα μείνει όμως για το πάθος , τα πολλά νεύρα και τα πολλά σκληρά φάουλ, τα οποία αντιμετωπίστηκαν με μεγάλη επιείκεια από τον διαιτητή.

Το θέαμα μάλλον πέρασε σε δεύτερη μοίρα μια και χθες διακυβεύονταν οι κόποι ολόκληρης χρονιάς. Οι γηπεδούχοι έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μανίκο, μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι προσπαθώντας να γίνουν τα αφεντικά, αλλά ήταν φλύαροι επιθετικά και αντιμετωπίζονταν με σχετική ευκολία από τους αντιπάλους τους. Παρ΄όλα αυτά στο 40 έχασαν πέναλτι και την ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τους παίκτες του Θερμαϊκού να είναι σωστά στημένοι και να προσπαθούν να χτυπήσουν στο ανοιχτό γήπεδο, όπου υπήρχαν αρκετά κενά. Τελικά το αναπάντεχο γκολ των γηπεδούχων στο 82 ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι στο 87 ,για να οδηγηθούμε στην παράταση όπου οι δυο αντίπαλοι είχαν από μια καλή ευκαιρία. Στην ρουλέτα των πέναλτι οι γηπεδούχοι πιο εύστοχοι πήραν τη νίκα και παράλληλα την μεγάλη διάκριση.

Σημειωτέον ότι παρά τα νεύρα των 120 λεπτών οι δυο αντίπαλοι έφυγαν αγκαλιασμένοι και φωτογραφήθηκαν μαζί,!!

Το φιλμ του αγώνα

1 Ο Ζιάνας μακρινό σουτ η μπάλλα στο οριζόντιο δοκάρι

4 Σε πλεονεκτική θέση ο Θαμνίδης δεν μπορεί α σκοράρει

40 Μανίκος μετά από ατομική προσπάθεια ανατρέπεται το πέναλτι το εκτελεί ο ίδιος και αποκρούει ο γκολκίπερ