Π.Α.Ο. Κουφαλίων-ΓΣ Ηλιούπολης 1-0

Αγχωτική νίκη για τον Π.Α.Ο. Κουφαλίων με το φτωχό 1-0 απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του ΓΣ Ηλιούπολης. Οι γηπεδούχοι μάλλον είδαν το παιχνίδι υπεροπτικά και υποτίμησαν τον αντίπαλο ευτυχώς γι αυτούς χωρίς να το πληρώσουν.

Αναγνωριστικά και για τους δυο αντιπάλους ξεκίνησε ο αγώνας με τον Π.Α.Ο. να ανεβάζει σιγά σιγά ρυθμό αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων. Κάποιες προσπάθειες και σουτ που γινόταν ήταν χωρίς ουσία. Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν βέβαια εμφανής αλλά μέχρι εκεί.

ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ

Ο Αϊβάζης με ωραία ενέργεια από αριστερά έβγαλε την σέντρα στον Ματζιούνη που με υποδειγματική κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 40′ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν μετά από κόρνερ ο Λιόντας έπιασε την κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ

Στο 41′ ωραία εκτέλεση φάουλ του Λιόντα η μπάλα στα χέρια του Ρουμελιώτη

Στο 44′ ο Χαραλαμπίδης από δεξιά έκανε το σουτ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι

Πιο δυνατά μπήκαν τα Κουφάλια στην επανάληψη με στόχο να “καθαρίσουν” νωρίς το παιχνίδι αλλά αν και ήταν πολύ καλύτερα από το πρώτο ημίχρονο δεν τους έβγαιναν οι φάσεις.Κατά διαστήματα έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και δημιούργησαν περισσότερες και πιο επικίνδυνες φάσες αλλά χωρίς να έρχεται το γκολ.

Στο 52′ μονοκόμματο σουτ του Μαργαρίτη δεν βρήκε στόχο

Στο 55′ σέντρα του Γάκη φοβερή κεφαλιά του Ματζιούνη έδιωξε εντυπωσιακά ο Ρουμελιώτης

Στο 57′ καλοχτυπημένο κόρνερ του Γιανουπλάκη ο Λιόντας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Η ώρα περνούσε χωρίς να έρχεται το δεύτερο γκολ και έτσι μεγάλωνε το άγχος τόσο για τους ποδοσφαιριστές όσο και για τους φιλάθλους των κυανόλευκων. Ο Ανέστης Τσιτενίδης θέλοντας να δώσει ζωντάνια στο παιχνίδι της ομάδας του εμπιστεύτηκε και έριξε στη μάχη δύο 16χρονους, με τους Μποχωρίδη και Κατσιπίδη να δηλώνουν παρών και  να είναι αυτό που θα μείνει σήμερα στον κόσμο που παρακολούθησε το παιχνίδι.

Αυτό που τελικά μετράει είναι οι τρεις πολύτιμοι βαθμοί και η επιστροφή της ομάδας στις νίκες και σίγουρα ένα καλό μάθημα ότι στην Α1 δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια.Η νίκη των γηπεδούχων ήταν βέβαια πέρα για πέρα δίκαιη αλλά όταν δεν “καθαρίζεις” νωρίς τέτοια παιχνίδια ο κίνδυνος παραμονεύει.

Η ομάδα της Ηλιούπολης έδειξε ότι η βαθμολογική της θέση θα έπρεπε να ήταν πολύ καλύτερη.Σε καμία περίπτωση δεν είναι ομάδα για 0 βαθμούς και αν προσέξει στις λεπτομέρειές σίγουρα δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος.Οι παίκτες του ΓΣ δεν το έβαλαν κάτω και πάλευαν μέχρι το τελευταίο λεπτό.